Akıllı telefonlarınızda internet bağlantısı olmadan Radyo müzik dinleyebileceğinizi biliyormuydunuz? Sevdiğiniz radyo kanallarını online olmadan bir bağlantıya gerek kalmadan Android cihazınız üzerinden dinleyebilirsiniz. Peki internetsiz radyo müzik dinleme işlemi nasıl oluyor?

İlk Yöntem

Geçtiğimiz dönemlerde Android Police tarafınca yayınlanmış olan bir açıklama ile Google Play Music uygulamasında yer alan Keep on Device özelliği ile birlikte sevdiğiniz radyo kanallarını dinleyebilirsiniz. Uygulama içerisinde yer alan My stations linkine dokunarak istediğiniz radyo kanallarını işaretleyebilir ve istediğiniz zaman dinleyebilirsiniz. Daima internet bağlantısına sahip değilseniz sizin için vazgeçilmez bir özellik olduğunu belirtelim.

Ancak Google’ın bu özelliğini belirli ülkeler için aktif olarak sunduğunu belirtelim. Şuan için proje hakkında daha fazla bir detay olmamasına rağmen, indirilen dosyaların hafızanız içerisinde kapsayacağı alanı tabii ki internetiniz kadar düşüneceğinizi sanmıyorum. Daha önceki sürümlerde internetsiz dinleyebileceğiniz şarkılarınız için hafıza kartı desteği bulunuyordu. Ancak daha sonraki şarkıya geç gibi ve listedeki şarkıları karıştır özelliği bulunuyorken, geçmiş sürümler henüz Play Store mağazasında bulunuyor. Yeni sürümün ise ne zaman tüm kullanıcılara geleceği bilinmiyor. Ancak uygulamayı farklı kaynak üzerinden indirip, uygulama yayınlanmadan önce kullanabilir veya deneyebilirsiniz.

İkinci Yöntem

Akıllı telefonunuzdan internetsiz radyo dinlemek istiyor ama birinci yöntemin aklınıza yatmadığını söylüyorsanız, her yerde internetsiz radyo dinlemenizi sağlayan bir diğer yöntem daha bulunuyor. Son zamanlarda ayrıca yeni model telefonların FM Radyo özelliği TT bandrol düzenlenmesinden dolayı inaktif durumda kutudan çıkıyor.

Sizlerinde bildiği gibi TRT Bandrol vergisi alındığı için Android telefon üreticileri FM radyolarını inaktif duruma getirerek satışa çıkarıyor. Bu durum çok fazla kullanıcı için sıkıntılı bir durum olarak ifade ediliyor. Ancak geçtiğimiz yıl içerisinde bu kural tam anlamıyla değişikliğe uğrayarak internet bağlantısı olan tüm elektronik cihazlar için TRT bandrol ücreti alınmaya başlamıştı. Buna rağmen üreticiler henüz dahi FM radyolarını aktif duruma getirmiş değil.

NextRadio uygulaması ile inaktif durumundaki FM radyolarını aktif edebilir ve internetsiz dinleyebilirsiniz. Uygulamayı indirip ayarlar kısmından “Yalnızca istasyon Arama Mod” kısmını seçin ve dinlemeye başlayın.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz