Üniversite döneminde öğrenim, katkı kredisine sahip olduysanız ve daha sonra olan borcunuzu merak ediyorsanız internet üzerinden bu borcunuzu nasıl sorgulayacağınız konusunda yardımcı olacağız. Kredi borcunuzun toplam ne kadar olduğunu ve ödeme başlangıç tarihini merak ediyorsanız sizlere bu konuda bilgi vereceğiz. Kredi ve Yurtlar Kurumu maddi anlamda sıkıntısı olan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine aylık olarak kredi ve burs veriyor.

Burs alan öğrenciler daha şanslı ve burs öğrencileri aldıkları bursu geri ödemezler. Fakat öğrenim ve katkı kredisi alan öğrenciler de bu konuda fazla şanslı değillerdir. Öğrencilik dönemlerinde sanki geri ödemeyecekmiş gibi gelen ödemeler, mezun olarak geri ödenmeye başladığı zaman gerçekler ortaya çıkıyor. Kredi işlemi kesildikten sonra, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranlarına göre hesaplanan KYK kredi borcu nasıl sorgulanır merak ediyorsanız nasıl sorgulayacağınız konusunda detaylı bilgi verelim.

KYK kredi borcunu sorgulamak istiyorsanız e-Devlet kapısı üzerinden öğrenebilirsiniz. turkiye.gov.tr adresinden ya da e-Devlet mobil uygulaması üzerinden ana sayfada yer alan Kurumlar butonuna basın. Daha sonra sıralanan Kurumlar listesi üzerinden G harfine gelip Gençlik ve Spor Bakanlığı hizmetlerine girin. Hizmetler sayfasının üst kısmında Burs / Öğrenim Kredisi İşlemleri bölümünden Öğrenim / Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama seçeneğine tıklayın.

Karşınıza çıkan sayfada listelenen kredi hesabının yan kısmında Ödeme Bilgileri Butonuna basın. KYK kredi borcu geri ödeme bilgilerinizi bu sayfada görmüş olacaksınız. Geri ödeme başlangıç tarihiniz ile beraber her ay ne kadar ödeme gerçekleştirmeniz konusunda sizlere bilgi verilecektir. Ayrıca ilk aydan son aya kadar ne kadar ödemeniz olduğunu görüntülüyebilirsiniz.

Eğer ödeme tarihinin gelmesine rağmen ödemenizi gerçekleştirmiyorsanız, gecikme zammıyla beraber toplam borcunuz ve kalan borcunuzu yine e-Devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Bu konuda sizlere internetten KYK borcunu sorgulama konusunda bilgi verdik. Merak ettiklerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz