Akıllı telefonlar zamanla vazgeçilmez eşyalarımız olunca elbette içerisindeki sistemleri, işleyişleri de ele almak gerekiyor. Zira yaptığımız ve yapabileceğimiz tüm işlemleri, aktiviteleri, fonksiyonları belirleyen şey yapı olarak işletim sistemleri. Aslında bu iki kelimeden oluşan kavramı önce masaüstü ve dizüstü bilgisayarla karşımıza çıktı. İlk kullanıma başlandığında sistemler olmadığından dolayı orta düzeyli işlemler bile yapılamıyordu. Ancak bilişimin yakaladığı gelişme sonrası Windows ile başlayan işletim sistemi adını verdiğimiz ana programlar diğer programların ve işlemlerin çalışabilir olmasına zemin sağladı ve hala da sağlıyor. Akıllı telefonlar da aynı mantıkla çalışıyorlar. Elbette günümüzün modern teknolojinden faydalandığımızda ortaya çıkışı ve şu anki gelişimi böyle değil. Tuşlu telefonlarla başlayan akım şimdilerde dokunmatik ile devam ederken üçüncü parti programlarla desteklenen dev bir hareket alanından söz ediyoruz. Gündelik hayattaki her türlü konuyla alakalı olarak pratik çözümleri bulabildiğimiz, işlemleri eskiye nazaran saatler alan sürelerde değil bir iki tık ile dakikada hallediyoruz. Bunlara olanak sağlayan akıllı cihazların işletim sistemleri de bizlere imkan tanıyor. Apple’ın çıkardığı iOS mobil işletim sistemi son dönemlerde sevilerek kullanılanlardan. Çok geniş bir kontrol alanı bırakılmadığı söylense de iOS 11 ana ekran simgeleri düzenleme konusunda bile istenenin yapılmasını sağlıyor.

Sektördeki işletim sistemlerini ele aldığımız zaman aslında göze çarpan birkaç tane mevcut. Halihazırda Android ve iOS rekabet halindeyken bilgisayarların gözdesi Microsoft da Windows Phone’u çıkarmıştı. Nokia ile beraber çalışarak Lumia modellerine yüklenmişti. Ürünler ilgi görse de firmanın beklediği satış sayılarına ulaşılamayınca biraz geri çekilmek durumunda kaldılar. Zaten liderliği elinde bulunduran ve birbirini geçmeye çalışan iki platform yoluna yine tek devam ediyorlar. Google geliştiricileri tarafından hazırlanan ve tüm telefon imalatçılarının kullanımına sunulan Android’in kitle bazında önde olduğunu söylemek mümkün. Zira sadece Google’ın ürettiği telefonlar veya tabletler değil piyasadaki birçok şirket kendi ürünlerine Android’i dahil edilebiliyor. Sadece Apple kendisine özgü yapısını yıllardır koruduğundan yine kendi imalatı iOS 11 sistemini yerleştiriyor. Bulunduğumuz zamanlar içerisinde kitlesini genişletmek adına da yavaş yavaş kontrolü biraz daha dağıtıyor. Artık muhtelif düzenlemeleri yapmak daha kolay. Örneğin ana ekran simgeleri konusunda bazılarımızın talebi de etkili olunca yeni sürümde nasıl düzenlenir sorusuna artık ikinci yöntemleri kullanmadan cevap verebiliyoruz.

iOS 11 Ekran Simgeleri Düzenleme

Sürekle bırak yapısının kullanılacağı yeni sürümde hoşunuza gidecek bir yöntem olacağını söyleyelim. Bu sayede ana ekranda bulunan simgeleri toplu şekilde taşıyacaksınız. Artık teker teker taşıyarak zaman harcamayacaksınız.

ios-11-ana-ekran-simgeleri-duzenleme

Tüm simgelerin titremeye başlamasına dek parmağınızla herhangi bir simgeye basın. Sonrasında taşımak istediğiniz simgeye basıp sürükleyin. Başka bir parmakla da taşımak istediğiniz diğer simgelerden birisine tıklayın. Ayrıca belirtelim ki klasör içinde uygulamalarınız varsa klasörden çıkarmanız gerekiyor. Taşımayı istediğiniz simgeleri seçtikten sonra sürüklemek için istediğiniz bölgeye taşıyın.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz