Apple’ın iPhone kullanıcılar için yayınladığı iOS 13 güncellemesinde güvenlik açığı çıktı. Kullanıcılar için önemli ve kritik olan bu açık büyük hayal kırıklığına uğrattı. Temmuz ayında keşfedilen bu açık Apple’a bildirilmişti ve Apple bu konuyla ilgili açıklama yapmıştı. Dün akşam itibariyle yayınlanan iOS 13 güncellemesi, tartışmalara neden oldu. Temmuz ayında beta sürümünde tespit edilen açığın, üzerinde bir düzenleme yapılmadan sunuldu.

Apple tarafından bu durumun kabul edilmesi ve iOS 13.1’de düzeleceğini açıkladı. iOS 13’te bulunan güvenlik açığı, ekran kilidini açmadan cihazı kullanmayı sağlıyor. Güvenlik açığı basit bir açık değil ve büyük sorunları doğuracak bir açık olarak ortaya çıkıyor. Apple’ın bu güvenlik açığını bildiği halde neden düzeltmediği ise akıl karıştırıcı bir durum. Temmuz ayında Jose Rodriguez adında olan kişi tarafından keşfedildi ve Rodriguez tarafından yayınlanan videoda güvenlik açığı, ekran kilidi kapalı olan iOS 13’te sesli kontrol yaparak ekran kilidini açıyor. Bu güvenlik açığının ardından Apple’a iletişime geçildi.


CNN Business haberlerine göre iOS 13 işletim sistemi güncellenmiş olan iPhone cihazlarına yaptığı denemelerde bu güvenlik açığı ortadan kaldırıldı. Fakat Apple yetkilileri, böyle bir güvenlik açığının olduğunu kabullenmiş durumda. Apple yetkilileri bu sorunu gidermek için iOS 13.1 sürümünü bekliyor. iOS 13.1 sürümü gelene kadar bu güvenlik açığının neler getireceği ise büyük merak oluşturuyor. Sizin bu konu üzerinden soru ve görüşleriniz ne olduğunu bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz