Güncelleme iyileştirme ve sürekli yenilik kavramları kalite kavramının içini dolduran yegane değerlerdir. Japonya’da başlayan ve sonrasında Avrupa, Amerika ile devam eden üretilen ürünlerdeki ve sunulan hizmetlerdeki kalite politikası işletmelerin, müşterilerin beklentilerini arttırdı. Artık günümüz dünyasında performans konusunda noksanlık, estetikte çirkinlik, epistemolojide yanlışlık barındıran hiçbir şey getiri sağlamıyor. Nihayetinde pek çok imalatçının ve hizmet sunan firmanın varlığı ortaya rekabet kelimesini çıkarıyor. Rekabette başarılı olmanın yolu da elbette müşteriyi memnun etmekten geçiyor. Zincirin birer halkası şeklinde bakabileceğimiz bu yapıda müşteri memnuniyeti de kaliteli üründen, hizmetten sağlanmakta. Sözünü ettiğimiz politikayla alakalı olarak pek çok teknik kişi, mühendis, akademisyen ve düşünürler fikirler, çalışmalar ortaya çıkararak şu anda hayatımıza giren değerlerin yaratılmasında pay sahibi. Zira güncel dünya endüstrisindeki bulunduğumuz dönem performansını yakalamak hiç de kolay değildi. Hatta teknoloji ve bilişimi ele alırsak gerçekten kayda değer sayılabilecek modern ürünler 2000’lerden sonra elimize, cebimize, evimize girdi. Akıllı telefon adını verdiğimiz birçok cihazın işlevini gerçekleştirebilen ürünler de artık işletim sistemleriyle çalışıyor. Kalite denilince bunları da iyileştirmek, güncelleme yapmak gerekiyor. Bizler de bu yazımızda iOS platformu özelinde güncelleme ve yedekleme konusunu ele alacağız.

iOS halihazırda bildiğiniz üzere bilişimdeki uluslararası çapta ün kazanmış, milyon dolarlık gelir seviyelerine ulaşmış Apple markasının mobil cihazlarına entegre ettiği işletim sistemi. En ince ayrıntısına dek kendi emeğini, eforunu barındıran sisteme de elbette farklı bir bakış açısı kazandırarak nam saldı. Örneğin Android veya Windows Phone, Google ve Microsoft imzaları taşınırken daha tahmin edilebilir yapıya bürünmekte. Oysa Apple sadece iPhone telefonlarında veya tabletlerinde değil diğer tüm üretimlerinde marjinalliğiyle ön plana çıkıyor. iOS işletim sistemi de benzer şekilde piyasaya sunulmakta. Çeşitli düzenlemelerin, iyileştirmelerin barındırıldığı düzenli güncelleme işlemleri sayesinde de güncel tutulabilmekte. Peki bu iOS güncelleme öncesinde kullanıcılar olarak bizlerin ne yapması gerekiyor? Aksi bir durumda kullanım deneyimimizden kayıp yaşanmaması için bazı önlemleri almak mantıklı olacaktır. Bunların başında da yedekleme geliyor.

iOS Güncelleme Öncesinde Yedekleme Yapmak

Yazımızın konusu olan güncelleme öncesi yedekleme iOS için daha da farklı bir boyut kazanıyor. Çünkü verilerden, bilgilerden ziyade uygulamaları da yedeklemeniz sizin sorun yaşamanız durumunda sonrası için sıkıntı çekmemenizi sağlayacak. Birkaç adım üzerinden anlattığımız iOS veri yedekleme, güncelleme olmadan dosya ve uygulama yedekleme yöntemimiz zorlanmadan uygulayabileceğiniz bir yöntem.

1. iCloud Yedekleme

Bulut depolama sistemi akıllı telefon kullanıcılarının sevdiği ve kolayca uygulayabildiği metotlardan birisi. iCloud size 5 GB’lık bir alanı ücretsizce sunarken yoğun veri bulundurmayan kişilerdenseniz işinizi görecektir.

ios-icloud-yedekleme-guncelleme

2. iTunes Yedekleme

Paralel şekilde bilgisayar kullanıyorsanız kablo bağlantısıyla telefon ile PC arasında bağlantı kurup Şimdi Yedekle seçeneğini seçebilirsiniz.

ios-guncelleme-yedekleme-itunes

3. Havadan veya Kablolu Güncelleme

Belirtmemiz gereken noktalardan diğeri ise güncelleme yapmadan önce boş kapasite bırakmaktır. Yoksa hafızada bulunan farklı içerikler silinerek güncellemeye yer açılır. Güncellemeyi indirirken Wi-Fi bağlantısı gerekirken bataryanızın da en azından yüzde ellilik oranda olması lazım. Akabinde kablo bağlantısı veya iTunes üzerinden güncellemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz