Wi-Fi ağınıza gelince, bulduğunuz esprili ağ adını ve süper gizli şifreyi hatırlayabilirsiniz ve bilmeniz gereken tek şey bu, değil mi?

Yanlış.

IP adresinizi bilmeniz de önemlidir.

IP adresi nedir?

İnternet Protokol adresi olarak da bilinen bir IP adresi, ağdaki interneti kullanarak her bilgisayarı tanımlamak için kullanılan sayı dizisidir.

IP adresinizin ne olduğunu bilmiyorsanız, yalnız değilsiniz. Neyse ki, bulmak oldukça kolaydır. Önemli bir siber güvenlik ipucu , kimseye ne olduğunu söylemediğinizden ya da bulduktan sonra hiçbir yere göndermediğinizden emin olmaktır. Nedenini bulmak için okumaya devam edin.

IP adresinizi nasıl bulabilirsiniz?

IP adresinizi ev adresiniz gibi düşünün. Sokak adresiniz posta taşıyıcısının evinizi bulmasına ve postanızı teslim etmesine olanak sağladığı gibi, IP adresiniz de sunucunuzun bağlı olduğu milyarlarca kişi arasında cihazınızı nasıl bulabildiğidir.

IP adresinizin ne olduğunu bulmak için dört kolay yöntem var, o yüzden ilk olana başlayalım.

IP adresinizi Google kullanarak bulun

IP adresinizi bulmanın en kolay ve en basit yolu Google’dır .

Biliyorum, muhtemelen Google IP adresimi nasıl bildiğini düşünüyorsunuz ? Eh, Google arama çubuğuna “IP adresim nedir” arama kadar kolaydır.

IP adresinizi Mac’inizde bulun

Herkes bir şeyi yapmanın en kolay yolu ile ilgilenmiyor ve bu tamamen iyi bir şey! IP adresinizi Mac’inizde nasıl bulacağınızı keşfedelim.

Bir sonraki ekran size hangi Wi-Fi ağına bağlandığınızı gösterecektir. Doğrudan Durum altında IP adresiniz olacaktır.

IP adresinizi iPhone’unuzda bulun

İPhone’unuzda ve IP adresinize mi ihtiyacınız var? Ayarlar’dan bağlandığınız Wi-Fi ağını seçin.

Ardından, daha fazla bilgi görmek için Wi-Fi şebekesine tekrar dokunun.

Bir sonraki ekranın altında IP adresinizi bulacaksınız.

IP adresinizi Samsung Galaxy cihazınızda bulun

Biliyorum, biliyorum… herkesin bir iPhone’u yok, bu yüzden Samsung Galaxy kullanıcıları da dahil.

Ayar ekranından, Bağlantılar’a dokunun.

Ardından, Wi-Fi ağınızın listelendiği yere dokunun.

Bir sonraki ekrandan Geçerli Ağınızı seçin.

Bu sonraki ekran size IP adresiniz de dahil olmak üzere Wi-Fi ağınız hakkında daha fazla bilgi gösterecektir.

IP adresleri ve siber güvenlik

Artık IP adresinizi bildiğinize göre, neden IP adresinizin ne olduğunu bilmeniz gerektiğini düşündünüz mü? Ve neden bir siber güvenlik açısından önemlidir ki, bunu bir sır olarak saklamanız gerekir (bu nedenle bu ekran görüntüleri bulanık)? Bu da basit.

Bir bilgisayar korsanının kişisel IP adresinize veya şirketinizin IP adresine erişimi varsa, potansiyel olarak ağa zarar verebilir.

Örneğin, birisi IP adresinizi bildiğinde, sunucunuzu sahte trafikle doldurmak için bir DDoS saldırısı başlatmak gibi İnternet servis sağlayıcınızla sorunlara neden olabilecek yasa dışı içeriği indirebilir ve hatta daha da büyük bir şey indirebilir.

IP adresiniz coğrafi konumlandırma teknolojisinin iç işleyişini bilen bir bilgisayar korsanının eline düşerse, şirketinizin ofisinin veya evinizin ve bağlı tüm cihazların fiziksel yerini tespit edebileceklerini dikkate almak da önemlidir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz