İphone 5G

İPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR bazı dikkat çekici yeni özellikler içeriyor, 5G bağlantısı bunlardan biri değil.

Bu, Apple‘ın yeni telefonlarından önemli ölçüde daha hızlı şebeke performansı ile ilgili olduğunu gözlemleyenlere sürpriz olabilir.

Peki iPhone ve 5G ile anlaşma nedir? Apple neden yeni ve güzel bir ağ trendine hemen atlamadı? Bu soruların cevapları ve daha fazlası için okumaya devam edin.

İPhone XS hızlı, ancak 5G değil!

İPhone XS ve iPhone XS Max (ancak iPhone XR değil) önceki iPhone’lardan çok daha hızlı ağ performansı potansiyeline sahiptir. Fakat hala teknik olarak 5G‘ye hazır değiller.

Aksine, iki amiral gemisi telefon 4G’nin çok hızlı bir şekli olan Cat 16 Gigabit LTE’yi destekliyor. Cat 16, 1 Gbps veya 1.000Mbps’lik en yüksek indirme hızlarına erişme yeteneğine sahiptir.

Cat 16 Gigabit LTE özelliği, her ikisi de daha düşük Cat 12 LTE modemleri olan iPhone X ve iPhone XR ile karşılaştırıldığında, 4G ağ hızında iki ila üç kat artış sağlar.

Bu yüksek performans 5G’nin yörüngesine veya en azından korkunç erken tanımlarına girmeye başlıyor. Bununla birlikte, mevcut beklentiler, gerçek 5G’nin 10 ila 20 kat daha hızlı hızlar sunacağı ve yanıt sürelerini ve kapasitesini önemli ölçüde artıracak yeni teknolojiler ve spektrum frekansları içereceği yönündedir.

İPhone XS hızlı, o zaman. Ancak 5G hızında değil.

Bir sonraki iPhone 5G’yi destekliyor mu?

Apple’ın planlarından emin olamayız – şirket meşhurdur – ancak bir sonraki iPhone’un (Eylül ayında ortaya çıkması bekleniyor) 5G’yi destekleme olasılığı oldukça düşük görünüyor.

Apple, tasarım yenilikleriyle sıklıkla önderlik ederken, üçüncü taraf bağlantı standartlarını benimseme konusunda oldukça yavaş. Tarihsel olarak, şirket yeni standartların göreceli olarak olgunlaşana ve bunları uygulamaya karar vermeden önce kitlesel pazarın kabul edilmesine giden yolda beklemekte.

Apple’ın 3G ve 4G’ye geçişi ele alması bunun kanıtı. Şirket, piyasaya sunulan ilk 3G şebekelerinin 2002 ve 2003 yıllarında küresel olarak yayına girmesine rağmen, 2007 yılında piyasaya sürüldüğünde ilk iPhone bağlantısını 3G bağlantısı ile donatmadı.

2008’de uygun şekilde iPhone 3G olarak adlandırılana kadar Apple, o zamanlar köklü mobil ağ standardını benimsemiş değildi.

Apple da 4G’ye geldiğinde partiye geç kaldı. 4G’ye hazır iPhone 5, 2012’de piyasaya çıktığında, diğer üreticiler iki yıl civarında 4G Android telefon piyasaya sürmüşlerdi.

Daha önce bahsedilen iPhone XS bile, Cat 16 Gigabit LTE desteği ile, Samsung Galaxy S8 de aynı şekilde başarılı olduktan bir buçuk yıl sonra geldi.

5G’nin 2020’ye kadar ana akım nüfuz etmeye bile başlamayacağını öngören uzmanlarla, Apple’ın o zamandan önce bir 5G iPhone alması pek muhtemel görünmüyor ve aşağıda açıkladığımız gibi bunun söylentileri mevcut.

iPhone 5G haberleri ve söylentileri

Şimdiye kadar 5G iPhone hakkında söylentiler neredeyse 5G modemi hangi şirketin tedarik edebileceğine ve ne zaman hazır olacağına odaklanıyor ve karmaşık bir durum gibi görünüyor.

Apple, Intel modem tarafından desteklenmektedir, 2020 yılında bir 5G telefonunu başlatacaklarını önerdi. O zamandan beri, Apple’ın bir Intel 5G modem kullandığını belirten aynı site (konuya aşina olan bir kaynak göstererek), Intel’in modem geliştirme konusunda son teslim tarihlerini kaçırdığını ve 2020 iPhone’a zamanında hazır olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. 2020 Eylül gibi gözüküyor. Intel, “2018’de söylenilen gibi, 2020’de XMM 8160 5G modlu modemi ile müşteri cihazının lansmanını desteklemeyi planlıyor” dedi.

Ancak bu açıklama yapıldıktan kısa bir süre sonra şirket görünüşte geri çekildi ve şu an için 5G telefon işinden çekildiğini ve “karlılığa ve olumlu geri dönüşlere açık bir yol olmadığını” söyledi.

 

 

 

 

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz