iPhone 5S, Apple’ın son sürprizi olarak karşımıza çıktı. Parmak izi algılayıcısı bulunduran telefon kullanıcılara bazı özellikler konusunda hayal kırıklıkları yaşattı.

Cihazın tanıtımının yapıldığı akşam size tüm özelliklerini “[highlight]Apple iPhone 5S Tanıtıldı! İşte Tüm Özellikleri, Fotoğrafları, Fiyatı ve Çıkış Tarihi[/highlight]”  başlıklı yazımızda aktarmıştık.

Apple iPhone 5S’i heyecanla bekleyenlerin hayal kırıklığına uğramasının sebebi aslında cihazın gerçekten iPhone 5’ten daha iyi olmasını ummaları. iPhone 4S, iPhone 4’ten daha iyiydi ve ufak birkaç iyileştirme ile güncelleme içeriyordu. Aslında iPhone 5S de iPhone 5’e göre daha iyileştirilmiş durumda. Özellikle parmak izi algılayıcısı ihtiyaç duyulan güvenliği sağlıyor ve şifre ile ya da kilit deseni ile uğraşmak istemeyenler için daha hızlı bir güvenlik hizmeti sunuyor. iPhone 5S gerçekten parmak izi tarama işini şifre girmeye göre çok daha hızlı gerçekleştiriyor.

iPhone 5S nasıl bir akıllı telefon? iPhone 5S iyi mi? iPhone 5S alınır mı? Bu gibi soruları şu an tüm iPhone hayranları sormakta. Bu yüzden size yardımcı olması için iPhone 5S’in hayal kırıklığına uğratan özelliklerini sıraladık.

1. Ekran Büyüklüğü

Apple’ın müşterisini elinde tutması için yapması gereken bir şey var: Ekranı boyutunu arttırmak. Bu elbette cihazların bir iPhablet iPhone 5Shaline getirilmesi gerektiği anlamına gelmiyor. Fakat Galaxy S4 gibi cihazlarla yarışmayı sağlayan ve gözleri yormayacak bir kullanım sunan ekran boyutları kullanıcıları memnun edecektir.

Ne yazık ki iPhone 5S, iPhone 5 ile aynı boyutlara sahip. Bu da cihazın iPhone 4S’ten sadece yarım inç daha uzun olduğu anlamına gelmekte. Bu da cihazın satın alınmamasına neden olabilecek bir gerekçe olarak durmakta.

2. İşlemci Hızı

Şu anda masaüstü bilgisayarlarla çalışırken dahi çok daha hızlı işlemciler arıyoruz ve üretilmesini bekliyoruz. Akıllı telefonlarda da aynısını görmeyi umuyoruz. Apple etkinliğinde de Phil Schiller yeni A7 yonga setinin özellikleri hakkında konuşurken epey vakit harcadı. 64-bit yapı, milyarlarca artılı iletkenler ve daha fazlası… Bununla birlikte tüm bu özeliklerin kullanıcıya yararı hakkında pek az şey anlatıldı. Çünkü bunların kullanıcıya pek yararı yok. Daha hızlı bir işlemci oyun ve uygulamaların hızlanması açısından yararlı olabilir fakat aynı zamanda bu daha fazla güç tüketimi demektir. Bu da Apple’ın neden iPhone 5S’in batarya ömrü hakkında bir şey söylemediğinin sebebi.

3. Batarya Ömrü

Kullanıcıların daha hızlı bir işlemciye ihtiyacı olmadığını ve bunu istemediğini söyleyebiliriz. Buna karşılık daha büyük ve daha iyi bir bataryaya kesinlikle ihtiyaç var. Ne yazık ki iPhone 5S bunu kullanıcıya vermiyor.

Aslına bakarsanız Apple iPhone 5S’te hızlı bir işlemci bulundurmasına karşın aynı nitelikte konuşma, video, internet ve bekleme süresi sunuyor. Dolayısıyla daha hızlı bir işlemci bulunması, batarya aynı olduğundan, bir geliştirme ve iyileştirme sayılmaz.

iPhone 5S kamera

4. 128 GB Model

Apple’ın kullanıcılara neden 128 GB model sunmadığı hala anlaşılamamakta. Akıllı telefon hayranlarının çoğu uygulama, oyun, müzik, film ve benzeri içeriklerden oluşan ayrıca büyüyen bir kütüphane taşımaktalar. Fakat Apple’ın, iPhone depolama alanı konusunda 64 GB’ın üstüne çıkma girişiminde olduğu pek söylenemez. Çoğu Android cihazlarda mikro SD kart girişi var ve bunların boyutu çok yüksek olmasa da kullanıcıya daha fazla boş alan sağlamakta. Schiller, iPhone 5S’in “akıllı telefonların altın standardı” olduğunu söylese de bunu gösterecek nitelikler yok gibi.

5. Küçük Yenilikler

Apple’ın yeni parmak izi algılayıcısının önümüzdeki günlerde çok dikkat çekeceği bir gerçek. Çünkü bu tamamen yeni ve iPhone’un yıllardır ilk gerçek yazılım yeniliği niteliğinde bir özellik. Yine de bu biraz ufak bir yenilik gibi durmakta. Zira zamanla bu yeniliği diğer akıllı telefonlarda da görebileceğiz.

Kısacası iPhone 5S daha hızlı bir işlemci ve daha iyi bir kamera sunsa da bu özelliklerin tümü kullanıcıları çok heyecanlandıracak ve “altın standardı” diyebileceğimiz özellikler değil.

iPhone 5S hakkındaki düşüncelerinizi yorum bölümünde aktarabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz