iPhone cihazlarınızı iOS 9 için nasıl hazırlayacağınızı yazdık. Bu yazımızda, 16 Eylül’de çıkması beklenen iOS 9 için nasıl hazırlık yapacağınızı okuyacaksınız.

iOS 9’un harika bir güncelleme olacağı bekleniyor. Kullanıcılar bu açıdan çok heyecanlılar. Apple, yeni işletim sistemi iOS 9’u ilk duyurduğunda pek çok yenilikle tanışacağımızı da söylemişti. iOS 9 işletim sistemi iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarda çalışabiliyor. Apple’ın mobil işletim deneyimi vizyonuna  bu güncellemeyle pek çok şey eklediğini de biliyoruz. Bunlara örnek olarak iPad’lerde aynı anda iki uygulama çalıştırmayı ve Mail uygulamasında belgeleri imzalamak için biçimlendirme özelliklerini gösterebiliriz. Aslına bakarsanız yeni özelliklerin listesi oldukça uzun.

Geçen birkaç aydır iOS 9 beta sürümü kullanılabilir durumda. Apple 16 Eylül Çarşamba günü yeni sürümü tüm iOS kullanıcılarına sunmayı planlıyor. Böylece yeni sürümü destekleyen cihazlara sahip tüm kullanıcılar güncellemeyi indirip kurabilecek.

iOS 9 ile Uyumlu Cihazlar

Aslına bakarsanız iOS 8 ile çalışan tüm cihazlar iOS 9 ile de uyumlu demektir. iOS cihazınızda şu an hangi sürümün olduğunu merak ediyorsanız Ayarlar > Genel > Hakkında kısmına gidin. Sürüm bölümünde gerekli bilgiyi görebilirsiniz.

Aşağıda gördüğünüz tüm cihazlar iOS 9 ile uyumludur.

ios 9 ile uyumlu cihazlar-kapak

Rutin Bakım

Gelecek güncellemeyi bahane ederek rutin iOS cihaz bakımınızı yapabilirsiniz. Sürekli kullandığınız uygulamaları gözden geçirebilir, kullanmadıklarınızı kaldırabilirsiniz. Ön bellek temizliği yapabilirsiniz. Bu işlemler cihaz belleğinin artmasını ve ana ekranınızda biraz yer açılmasını sağlar.

Tüm bunlara ek olarak iOS cihazınızda boşuna yer kaplayan eski fotoğrafları ve videoları silebilirsiniz. Ya da silmek istemediğiniz bu içerikleri cihazda yer açmak amacıyla bir bulut depolama hizmetine aktarabilirsiniz. Bunun için Dropbox ve iCloud gibi hizmetler oldukça uygundur. Ya da bunları sadece bir kablo aracılığıyla bilgisayarınıza da aktarabilirsiniz.

Yedekleme Önemlidir

iOS 9 güncellemesini almadan önce cihazınızı yedeklemenizi öneririz. Çünkü güncelleme sırasında herhangi bir sorun çıkabilir. Verilerinizi yedeklemek sizi olası sorunlar nedeniyle içerik kaybetmekten korur. Cihaz yedeklemek için iki seçeneğiniz var: iCloud ve iTunes.

Cihazınız teknik olarak her gece şarj olurken kendini yedekler. Fakat yine de Güncelle butonuna basmadan hemen önce bir yedeğinizin olması fena fikir değildir.

iOS Cihazın Yedeği Nasıl Alınır? (iCloud ile)

1. Öncelikle Ayarlar’a gidin.

2. iCloud’a dokunun.

3. Aşağıda Yedekle seçeneğini göreceksiniz. Buna dokunun.

4. Kısa süre sonra Şimdi Yedekle butonunu göreceksiniz.

5. Bu sırada iOS cihazınızın şarjda olduğundan ve Wi-Fi ağına bağlı olduğunuzdan emin olun.

icloud yedekleme

iOS Cihazın Yedeği Nasıl Alınır? (iTunes ile)

1. iTunes ile yedekleme kolaydır.

2. Bilgisayarınızda iTunes uygulamasını açın.

3. iOS cihazınızı bir USB kablosu ile bilgisayara bağlayın.

4. Çeşitli kategori simgelerinin yanında iTunes penceresinin üstünde bir cihaz simgesi görünecek.

itunes yedekleme-1

itunes yedekleme-2

itunes yedekleme-3

5. Cihazınızı seçin ve Özet sekmesinde Bu bilgisayar seçeneğini seçin.

6. Ayrıca iPhone Yedeğini Şifrele seçeneğini de seçin ve bir parola girin.

7. Sonra Şimdi Yedekle butonuna tıklayın.

iphone-yedekleme

8. Son olarak, belirlediğiniz parolayı unutmayın. :)

Güncelleme Zamanı

Güncelleme yapacağınız zaman cihazınızın yedeğini aldığınız için gönül rahatlığıyla güncelleme yapabilirsiniz. Bir sorun oluşursa bu yedeği cihaza yeniden yükleyebilirsiniz. İşlem bir saat sürebilir. Güncelleme doğrudan iOS cihazınızdan ya da iTunes aracılığıyla yapılabilmektedir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz