Günlük yaşantımızı ve ekonomik durumumuzu direkt etkileyen sektörlerin arasına artık teknoloji de yerleşmiş durumda. Kimse herhangi bir cihaza veya yazılıma, pakete, kampanyaya para vermiyorum diyemediği gibi eğer kayda değer bir verimle kullanım keyfi yaşamak istiyorsa maaşının önemli bölümünü ayırmak zorunda. Hal böyle olunca en gözde telefonların bir anda moda olması kaçınılmaz. Zira verdiğimiz ücret karşılığında maksimum verimi bekliyoruz. Viral biçimde reklamları yapılanlar da çoğu zaman fiyat performans bakımından tatmin edici olanlar. Artık birkaç bin Türk Lirası ödediğiniz taktirde alacağımız etkiyi eski modelleri modifiye ederek de alabiliyoruz. Kısacası her pazardakine benzer biçimde iyi araştırılma yapılmadan ürün almamak gerekiyor. Apple da halihazırda etkide bulunduğu ve ciddi sayıda hitap ettiği kitlesini arttırmak adına yeni işlere soyunmadan duramıyor. X takısını ekleyerek satışa sunduğu onuncu yılına özel telefonu ve iOS 11 yazılımıyla varlığını koruyup üzerine eklemenin derdinde. Önceki yapıtlarına nazaran elbette çıtayı farklı noktalara taşıma vizyonunu da edinmiş. Örneğin Touch ID dediğimiz parmak okuyucuların popülariteye kavuşmasında önemli etkendi. Cihazın kullanıma başlanabilmesi için parmak izi okunmadan parola ekranı aşılamıyordu. Şimdi ise Face ID yani yüz tanıma özelliği geliyor. iPhone’cular memnun olsa da Android kullanıcıları da bu detayın neye tekabül ettiğini ve nasıl kullanılacağını merak ediyor. Peki söz ettiğimiz özellik Android’de de bulunuyor mu veya benzeri var mı?

Sektördkei liderliği ele geçiren majör iki platform bulunuyor. Birisi birinci paragrafta da bahsettiğimiz üzere iOS ve diğeri de Google yazılım geliştiricileri tarafından üretilen, birçok telefon imalatçısının huzuruna sunulan Android. Halihazırda birisi farklılığıyla, özgünlüğüyle öne çıkarken diğeri de hareket alanı genişliği, açık yazılım tarafıyla dikkat çekiyor. Kimin neyi tercih edeceği de çoğu zaman kendi kişisel deneyimlerine göre değişirken diğerini geride bırakmak isteyen güncellemeleri, iyileştirmeleri eksik etmiyor. Ancak devrim niteliğinde özellikleri devreye sokanın da bir anda parladığını göz önünde tutmak lazım. Benzer biçimde iPhone X ve 8’de kullanılacak olan iOS 11’le beraber gelecek yüz tanıma Face ID şimdiden konuşuluyor. Başta sosyal medya olmak üzere çevremizde de sıkça rastladığımız teknoloji muhabbetlerinin önemli içeriği olunca Android entegreli cihaz sahipleri de “Biz Face ID yüz tanımayı nasıl kullanırız?” sorularını yöneltiyorlar. Bizler de bu yazımızın konusu olarak yüz tanımanın iOS dışındaki platformlarda nasıl kullanılacağına dair yöntemler belirttik.

Android Telefonlarda iPhone’daki Face ID Yüz Tanıma Kullanmak

İşin derinine indiğimizde görüyoruz ki Face ID yani yüz tanıma aslında yıllar öncesinde de kullanıma sunulmuş. Ancak iPhone yapınca öne çıkan özellikler gibi bu da bir anda ilgi topladı. Android geliştiriciler önceden sunmasına rağmen parmak izi okuyucularının pratikliği ötekini geride bırakmıştı. Şimdi de Android akıllı telefonlarında denebilecek yüz tanıma yöntemine bakalım.

android-face-id-yuz-tanima-akilli-kilit

Android Akıllı Kilit

5.0 sürümü ve sonrasında ayarlar sekmesinde yer alan ekran kilidine akıllı kilidi ekleyebilirsiniz. Face ID benzeri işlev sunarak ekran kilidini açan uygulama çoğu zaman negatif yorumlarla da karşılaşsa çoğu kişinin tercihi.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz