Google’dan iPhone kullanıcıları için kötü bir açıklama geldi. Teknoloji ilerledikçe birçok uygulama çıkıyor ve bazı kişiler tarafından açıklar yakalanıyor. Son dönemlerde de sürekli veri açıklığı konusu gündemde yerini alıyor. Veri açıklığı konusunda yetkililer tarafından ne kadar yoğun bir mesai yaşansa da internete bağlı tüm cihazların izlendiğini biliyoruz. Google tarafından Zero projesi Ian Beer kapsamında güvenlik açıkları, istihbarat teşkilatları, devlet destekli bilgisayar korsanları ve böcekleri bulma çalışmaları sürdürülüyor.

Bu proje kapsamında ortaya çıkan bilgilere göre internet siteleri iPhone’ların takip etmesini sağlıyor. Ortaya çıkan güvenlik açığına göre iOS 12‘den öncesi risk taşıyor. iPhone cihazlara zararlı yazılımın yerleşmesi için kötü olan sitelere girilmesi sonucu yerleşme gerçekleşiyor. iOS 10’dan iOS 12’ye kadar sürümlerin etkilendiği bu güvenlik açığı, kullanıcıların sosyal medya hesaplarına erişebiliyor. WhatsApp, Instagram, Facebook gibi uygulamalarınıza erişim sağlanıyor.

 

Ayrıca Gmail’inize bile giriş yapılabiliyor. Bu güvenlik açığı ise iPhone cihazların Safari arama motorunda ortaya çıktığı belirtiliyor. Apple bu konu üzerinden ne kadar önlemini alsa da, Google tarafından 1 Şubat tarihinde Apple’a bu konu bildirildi ve Apple 7 Şubat tarihinde bir güncelleme yayınladığını ortaya çıkarıyor. Ian Beer tarafından yapılan açıklamaya göre cihaza olan erişim kaybedilse de kimlik doğrulama anahtarı sayesinde hesap ve hizmetlere erişim sağlanabiliyor. Apple tarafından bu konu hakkında şimdilik bir açıklama gelmese de güvenlik açığının devam ettiğini belirtelim.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz