Akıllı telefonların başını çektiği hayatımızda fazlasıyla yer kaplayan teknolojik cihazların içerisindeki özellikler saymakla bitmez. En büyüğünden en küçüğüne derinlikli olarak her türlü detayından faydalanıyoruz. Günlük yaşantımızda belki de saatlerimizi alacak, bizi uzun süre meşgul edecek durumları dakikalar içinde halletmek akıllı teknolojiyle gerçekleşti. Geçmişte de cep telefonları işlerimizi görse de temel olarak çağrı gerçekleştirme, SMS mesajı atma işlevleri yeterli görülüyordu. Ancak arz ve talep doğrultusunda gelişen ve büyüyen tüm sektörler gibi bilişim alanı da ilerledi. Hatta farklı sektörlere nazaran ciddi çıkış yakaladığı 2000’lerden sonra etiket fiyatı bakımından herkesi geride bıraktı. Şimdiler bir akıllı telefon için eğer kalite, performans, estetik parametrelerini arıyorsanız yaklaşık 2 bin Türk Lirası gibi ortalama bir meblağı gözden çıkarmanız lazım. Uzun yıllar boyunca güzel kullanım deneyimi sunsa da barındırdığı özellikler ilgi çekici, eğlendirici ve işlev görücü. Nihayetinde fiyat performans oranına baktığımız zaman tatmin ediyor. Örneğin iPhone için konuşacaksak notlar uygulaması bile basit notlarımızı yazabileceğimiz, sabitleyeceğimiz bir şey.

Telefonların akıllı ön adını ve sıfatını kazanmasını sağlayan yegane sebep işletim sistemleri. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaya başlayan, donanım cihazlarının teknolojik alete dönüşmesini sağlayan yapılar diğer kullanıcı taleplerine de cevap veriyor. Üçüncü parti programların da çalışmasını ve istenilen düzeyde işletilebilmesini sağlayan işletim sistemleri artık mobil platformlarda da tercih ediliyor. Apple ve Google markalı ürünlerin liderliği üstlendiği sektörde pazar payının büyük bir bölümünü de kendileri almakta. iOS ve Android adlarıyla var olan işletim sistemleri dışında farklı seçenekler bulunsa da genelde ikisiyle karşılaşmanız muhtemel. Kullanıcı kitleleri ve birçok farklı imalatçının özellikle Android’i telefonlarına entegre edebilmesinden dolayı geniş bir sektörden söz ediyoruz. Bizler de bu yazımızda sizlere iOS işletim sisteminin eklendiği iPhone telefonlarında çalışan bir uygulamadan bahsedeceğiz. Notlar adıyla gördüğümüz yazılımda gelen yeni iyileştirmelerle beraber notları sabitleme imkanına sahibiz. Fakat her iOS sürümünde sabitleme imkanı bulunmuyor. Bu nedenle alternatif yollara başvurmak durumundayız.

iPhone’da Notlar Nasıl Sabitlenir?

11. sürümünün yayınlanmasının ardından genellikle kapasite sorunundan şikayetler almıştık. Muhtelif yöntemlerle problem aşıldı. Artık spesifik taleplere cevap vermenin zamanı. Yeni sürümde sürükle bırak desteği rahatlıkla sabitleme şansı da sunuyor. Ancak beta ve önceki sürümlerde istenilen kaliteyi elde edemiyoruz. Her ne kadar 11 ile beraber çeşitli düzenlemeler yapılıp yeniliklere imza atılsa da başlıca göze çarpan değişiklikler arasında notlar uygulaması da var. Mesela notlar uygulaması doküman tarama ve el yazısı ile not oluşturabiliyor. İlk dönemlerden itibaren cihazlarda yer alsa da devrim niteliğindeki özelliklerini yeni yeni kullanıyoruz. Peki söylediğimiz sabitleme işlemi nasıl yapılıyor?

iphone-notlar-sabitleme

1. Uygulamayı açtıktan sonra klasörlerden bir tanesini seçin. Herhangi birisi üzerinden sağa doğru kaydırma hareketini yaptıktan sonra tek seçeneğe ulaşma imkanınız olacaktır. Bu da içeriğimizde bahsettiğimiz üzere sabitleme.

iphone-notlar-uygulamasi-sabitleme

2. Sabitledikten sonra önceki sabitlenenlerin üzerine eklenirken diğerlerinden gri çubuk çizgisiyle ayrışıyor. Çoğu kişi ikon taşımalarrının daha mantıklı olacağını düşünüyor olsa da böyle bir yenilik yok. Eğer tekrardan sabitlemeyi kaldırmak isterseniz sağa doğru kaydırmayı yeniden deneyin ve turuncu arka plana sahip butona basın.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz