iPhone kullanıcılarını korkutan yeni bir virüs keşfedildi. Bu virüs hızla iPhone cihazlara bulaşıyor.

iPhone kullanıcısı olarak cihazınıza hiçbir zararlı yazılım bulaşmayacağından eminseniz bu haberi duyunca güveniniz sarsılabilir. Palo Alto Networks tarafından yayınlanan yeni bir rapor iPhone kullanıcılarını uyarıyor. Palo Alto araştırmacıları Wirelurker adını taşıyan yeni bir virüs olduğunu duyurdular. Şirketin yaptığı açıklamaya göre bu virüs şimdiden yüzbinlerce kullanıcıyı etkilemiş olabilir.

Wirelurker virüsü Maiyadi App Store üzerinden yayılıyor. Bu uygulama mağazası Çin’de OS X yazılımı için üçüncü parti kaynak olma niteliğini taşımakta. Araştırmacılar bu uygulama mağazasında virüs bulaşan uygulamaların şimdiye dek 356,104 kez indirilmiş olabileceğini tahmin ediyorlar. Önemli aşama ise bundan sonra başlıyor. Bu virüslü uygulamalardan biri OS X sistemli bilgisayara indirildikten sonra bilgisayara virüs bulaşıyor. Ardından Wirelurker virüsü, USB ile bilgisayara bağlanan iOS cihazlara geçiyor. Wirelurker, iOS cihazlarda ikili dosya değiştirme eylemini gerçekleştirerek mevcut programları yeniden yazıyor.

iphone wirelurker

Wirelurker virüsünün en önemli ve tehlikeli yanlarından biri jailbreak yapılmayan iPhone cihazlarına bulaşabilen ilk virüs olmasıdır. Bu program iPhone cihaza bulaştığında ironik olarak, sahte bir kurumsal sertifikayla zararsız bir karikatür kitabı uygulaması yüklüyor.

Palo Alto araştırmacıları bunun, daha kazançlı bir adımdan önce sistemin çalışıp çalışmadığı görmek amacıyla yapılan bir test olduğundan şüpheleniyor. Jailbreak yapılan telefonlarda Wirelurker virüsü TaoBao ve AliPay uygulamalarına bulaşarak onları yeniden yazıyor.

Wirelurker virüsü iOS güvenliği için tehlike oluşturan ilk virüs olarak ciddi bir tehdit niteliği taşıyor. Palo Alto araştırmacıları şimdiden OS X sistemli bilgisayarlarınıza Wirelurker virüsünün bulaşıp bulaşmadığını test eden bir detektör geliştirdi. Wirelurker zararlı yazılım ailesini bu şekilde tespit edebilirsiniz.

Wirelurker virüsü bilgisayarınıza bulaştı mı? Test için aşağıdaki bağlantıyı kullanın.

[highlight]http://goo.gl/BhD45b[/highlight]

Güvenlik için üçüncü parti uygulama mağazalarından uzak durun. Ayrıca bilinmeyen kaynaklı USB şarjları kullanmayın. Palo Alto tarafından yayınlanan raporda ayrıca şu açıklama yer alıyor:

Bu zararlı yazılım aktif geliştirme sürecinde ve bunun yaratıcısının asıl hedefi henüz belli değil.

Gelişmelere bağlı olarak haberimizi güncelleyeceğiz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz