İnternet, günümüzün tüm dünya ile iletişim kurma konusunda yegane aracımız. İsminin ilk duyulmaya başlandığı anlarda bazılarımıza çok çekici veya sempatik gelmese de zamanla herkesin kendisinden vazgeçemediğini görüyoruz. Çağrıları, SMS’leri de bir kenara bırakarak temel iletişimimizi de internet ağının bizlere sunduğu anlık mesajlaşma servislerinden sağlıyoruz. Boş olduğumuz saniyede telefonumuzu elimize alarak bilumum sosyal medya sitelerinde dolaşmayı veya ilgimizi çeken spesifik adreslerine girmeyi seviyoruz. Kullanıcı kitlesinin artması ile birlikte yayıncılar, site sahipleri de aynı oranda büyüyünce neticede içeriklerin kalitesi de arttı. Hal böyle olunca bizler de bahsettiğimiz gibi saatlerimizi buralarda severek harcayabiliyoruz. Özellikle görsel bazda paylaşımlar yapılan platformlar zamanımızın büyük bölümünü alıyor. Başta YouTube olmak üzere video paylaşımına müsait yerler, her telden insanı barındırıyor. Dijital fotoğraf makinelerini, video kameralarını bir kenara bırakarak akıllı telefonlarla da artık üst düzey videolar, fotoğraflar çekince elbette diğer insanlara göstermeden olmuyor. Eğer yoğun biçimde paylaşım sitelerinde geziniyorsanız muhtemelen kota konusunda sorun yaşıyorsanız. Bir Wi-Fi kaynağı üzerinden bağlantı sağlarken kendi hanenize eksi yazılmazken özellikle dışarıdaysanız muhtemelen tek seçeneğiniz mobil veri. Teknolojik iletişim operatörleri belirli kampanyalar ve paketlerle ihtiyaçlarımıza yönelik uygun şeyler hazırlasalar da uzun vadede yeterli gelmiyorlar. Bu noktada mobil veri kullanımı hususunda dizginleri elimize almamız lazım. Üstüne üstlük Apple’ın son gözdesi iPhone X satın almışsanız mobil veri kullanımı nasıl azaltılır yazımızın devamı sizi yakından ilgilendiriyor.

Spesifik olarak iPhone X telefonuna değinmemizin nedeni aslında firmanın, serinin 10. yılına özel şekilde hazırlaması. Zira daha birkaç yıl öncesinde bile forumlarda konuşulmaa başlaması, beklentilerin gün geçtikçe üst seviyelere çıkacağının göstergesiydi. Sızıntılar gelmeye başladıkça meraklar dinerken genel manada ne ile karşılaşacağımızı kimse bilmiyordu. Yapay zekanın iyiden iyiye konuşulmaya başlanması da yeni modelde bu teknolojiyi ne kadar içerisinde barındıracağı sorusunu ortaya çıkarıyordu. Detaylarına bakıldığında pek tabii ki amiral gemi kalitesinde. Gelişmiş kamerası, çözünürlük bakımından eksiksiz video çekmesi uzmanlığı ve ilgisi bu yana olanları sevindirdi. İşlemcisi ve RAM değerleri gibi hızı, performansı etkileyen ana unsurlar da özenle hazırlanınca hızlı ve pratik çözümlerle donatılmış bir Apple ürünü yaratılmış. Hızı sayesinde çok saniye geçmeden geçişler, videolar izlememizi de sağlarken yazımızın konusu internet kotasında da tatlı bir baş ağrısı yaratıyor. Eğer uygun yöntemi seçmezseniz böylesine bir telefonu edinmenize rağmen internete bağlantıda sorun yaşarsınız. Peki iPhone X kullanıcıları mobil veri kullanımı için neler yapmalı ve harcamayı nasıl azaltabilir?

iphone-x-mobil-veri

iPhone X Mobil Veri Kullanımını Azaltmak

Tavsiyelerimizi ve yönlendirmelerimizi birkaç adım halinde yapacağız. Hepsini uyguladığınız taktirde gözle görülür bir gelişmeyi fark edeceksiniz.

Öncelikle istemediğiniz, devamlı kullanmadığınız uygulamaları pasifleştirin. Çünkü bazen o anlarda severek kullandığınız çoğu yazılım, arka planda çalışabilir özellikte. Hal böyle olunca veri ihtiyacı duyduklarında internet kotanızı tüketerek mobil veri kullanım oranını yükseltir.

Otomatik güncellemeleri kapatın. Çeşitli uygulamalar, sorunların kaldırılması ve daha güzel kullanımın sunulması adına düzenli aralıklarla güncellenir. Eğer siz de otomatik güncellemelere onay verdiyseniz tüketim bir sebebi de budur.

Wi-Fi Assist’i devre dışına alın. Siz gönül rahatlığı ile Wi-Fi kaynağından internete bağlanırken, bağlantınız zayıfladığınad mobil veri tüketimine geçen şeyin tam karşılığı Assist. Kapattığınız taktirde sadece isterseniz mobil veriye geçeceksiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz