İnternet ağı, sanal bir dünyayı oluşturmasına rağmen günümüzün sosyalleşme amacı ile kullanılan en popüler alanı. Donanımsal bazda yakalananan kalite ve performans neticesinde programlama da zamanla gelişti. Devamında sosyal platformların oluşması, insanların internette fazlaca zaman geçirmesine ön ayak olurken çoğu kişi günlük aktivitelerinin arasına ekledi bile. Buradaki profillerinde, paylaşımlarında saatler geçirenler ve ekonomik kazanç elde edenler de var. Kaldı ki pazarlama da radyo, televizyon, gazete gibi platformlara bağlı kalmayarak dijital pazarlama adını verdiğimiz yeni bir yapıya büründü. Yayıncılar, reklamcılar, bağlantı kurdukları Google AdSense – AdWords gibi yapılar artık önemli sayılacak büyüklükteler. Bireysel çalışma yapan, sitelerini güncelleyen kişiler de bahsettiğimiz pastanın ufak da olsa bir yerini dolduruyor. Sosyal paylaşım ağı adını verdiğimiz, zamanla büyüyüp kurumsallaşarak adeta şirkete dönüşen siteler internette en çok gezinilen adresler. Hal böyle olunca kullanıcı sayısı günden güne artıyor. Herhangi bir ekstra reklam dahi yapılmamasına rağmen organik biçimde kulaktan kulağa yayılırken şimdilerde ulusal gündemleri dahi belirlemeye başladılar. Çeşitli araştırmalar, görseller, bilgiler arayanlarımız ise alternatif sitelere, platformlara giriyor. Ziyaretçi sayıları, kayda değer oranalra ulaşan bahsettiğimiz marjinal siteler varlıklarını sürdürüyorlar. Bazılarımız güvenlik veya muhtelif nedenlerle site engelleme işlemine de başvurabiliyor. Zira siber korsanlar gelişmiş endüstriden geri kalmayarak, teknolojiyle paralel biçimde kendilerini geliştiriyor. Dolayısıyla site engellemek her türlü cihazda çokça rastladığımız, çokça dile getirilen ve istenen işlemlerden. Apple markasının çıkardığı son amiral gemi iPhone X’te de site engelleme nasıl yapılır sorusunun yanıtımı bu yazımızda verdik.

Sanal aleme ilgiyi ve internet ağını yoğun şekilde ilk paragrafta bahsetmişken bunu sağlayan etkenlerden birisinin de akıllı telefonlar olduğunu söylemek lazım. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda, genelde bir yere bağlı kalarak internette dolaşabildiğimiz için herkese kullanılabilir, devamlı takip edilebilir yerler olarak gelmiyor. Nihayetinde hepimizin farklı yaşam ve iş şartları olunca genele hitap edecek boyutta cihazlara ihtiyaç vardı. İmalatçılar durumu gözleyip işletim sistemlerini telefonlara entegre edince telefonun başına da akıllı sıfatını getirip adeta çağ kapatıp çağ açtılar. Hal böyle olunca üçüncü parti program üreticileri de gelirin yükselebileceği akıllı telefon pazarında durmadan üretim sağlıyor. Site yöneticileri, yayıncıları da sitelerini mobil cihazlar tarafından ziyaret edildiğinde uygun tasarıma dönüştürecek responsive dokunuşlarını yaptı. Böylece mütemadiyen etkileşim halinde kalınabilecek adresler, sorunsuz ve hızlıca giriş yapmamızı sağlayacak cihazlar bir bütünlük kazandı. Kısacası teknolojiden uzaktan veya yakından ilgisi olan herkes, başlıca sitelerle çeşitli özel ilgi alanlarına hitap eden sitelere kadar geniş yelpazede sörf ediyor. Peki güvenliğinden veya farklı nedenlerden dolayı giriş yapılmasını istemediğimiz adreslere nasıl ket vurabiliriz? İşte bunu da iPhone X sahiplerine yönelik site engelleme nasıl yapılır başlığında ele alıyoruz.

iphone-x-site-engelleme

iPhone X’te Nasıl Site Engelleme Yapılır?

İnternet jargonu ile konuşacaksak oluşturacağımız kara liste sayesinde istediğimiz sayıda siteyi engelleyebiliriz. iPhone X’te siteleri engellemek için belirli birkaç adımdan geçmeniz gerekiyor.

Öncelikle site engelleme işlemini gerçekleştirmek için menüdne Settings’e ulaşın. General’e tıklayıp Restrictions – Enable Restrictions yolunu izleyin. Ardından parolanızı iki defa girdikten sonra Websites ifadesine tıklayın. Limit adult content kısmından özellikle yetişkinlere yönelik siteleri engelleme isteğinizi yerine getirebilirsiniz. Add a Website diyerek ekstradan adresini girerek siteleri engelleyebilirsiniz. Done dedikten sonra kara liste oluşturulur ve gezintilerinizd engellenir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz