Ortaya çıkan güvenlik açığına göre iPhone modelleri kalıcı Jailbreak yapmayı sağlıyor. Güvenlik açıkları bazı iPhone modellerinde kalıcı jailbreak yapma özelliğini sağlıyor. Güvenlik açıkları hepimizin bildiği gibi tablet, bilgisayar, cep telefonu gibi cihazları sürekli tehdit eden konulardan biri. Güvenlik açıklarına sık sık gündemimize dahil ediyoruz. Ortaya çıkan güvenlik açıklarından biri de iPhone modellerini tehdit etmeye başladı.

Yeni çıkan güvenlik açığına göre bazı iPhone modelleri kalıcı jailbreak yapmayı sağlıyor. Tehlikeli bir güvenlik açığı, Apple’ın iOS işletim sistemlerinde kullanılan cihazlarının sınırlamalarını kaldırmak tercih edilen bir yöntem ve bu yöntem uzun süredir tercih ediliyor. Fakat bu yöntem beraberinde bazı sorunları da taşıyor. Bir güvenlik araştırmacısının ortaya çıkardığı açığa göre 2011 yılında piyasaya sürülen iPhone 4S, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X modellerinde herhangi bir telefonun kalıcı olarak Jailbreak yapmasını sağlıyor.

Bu açığı bulan Twitter kullanıcısı, işlemin nasıl olduğunu da detaylı bir şekilde paylaşıyor. Telefona fiziksel erişim gerekiyor ve işlemin USB kablosu ile yapılması lazım. Bu durum da uzaktan mesaj yolu ile yapılmasının önüne geçiyor. Yani şimdilik etkisinin az olduğunu belirtebiliriz. Ortaya çıkan güvenlik açığının şimdilik etkisi az ve uzaktan kullanılamaz. Eğer bu açık uzaktan kullanılabilecek bir duruma getirilse o zaman sıkıntının yaşanacağını belirtelim. Apple tarafından bu durumla alakalı bir açıklamanın şimdilik gelmediğini de belirtmiş olalım.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz