Modern iPhone’lar suya dayanıklıdır , ancak bu korumanın gücü modelden modele değişir. Cihazınızın pilinin veya ekranının değiştirilmesi, onarımı kimin yaptığına bağlı olarak bu korumayı etkileyebilir.

“Suya dayanıklı” ve “su geçirmez” lerin aynı şey olmadığını anlamak da önemlidir. İşte bilmeniz gerekenler.

Hangi iPhone’lar Suya Dayanıklıdır?

İPhone 11 Pro ve 11 Pro Max’un her birinin bir IP68 derecesi var. Apple’a göre, bu cihazlar 30 dakika boyunca 4 metreye kadar bir derinliğe dayanabilir. Bu, Apple’ın şimdiye kadar ürettiği en “su geçirmez” telefon.

İPhone XS ve XS Max, IP68 derecesi ile yakın bir zamanda geliyor. Apple, bu cihazların 30 metreye kadar 2 metre derinliğe dayanabileceğini iddia ediyor.

İPhone 7, 8, X ve ilgili Plus / Max modellerinin her biri 1 metreye kadar 30 dakika derinliğe kadar bir IP67 derecesi aldı.

İPhone 6’lar herhangi bir su veya toza dayanıklılık derecesine sahip değil, ancak tüketici testlerinde yüksek seviyede su geçirmezlik gösteriyor . Apple’ın resmi olarak iPhone 7’ye dönüştürdüğü suya dayanıklı teknolojiyi deniyordu. İPhone SE’nin her iki revizyonunda su geçirmezlik yoktu.

Sıçrama, Su ve Toz Dayanımını Anlamak

Tüketici elektroniği söz konusu olduğunda su geçirmez ve suya dayanıklı aynı değildir. Saatlerin çoğu suya dayanıklıdır, ancak su sıçramasından çok daha fazlasını kullanamazlar. En son iPhone modelleri suya dayanıklıdır, ancak maruz kalmanın derinliği ve süresi gibi bu derecelendirmeye bağlı koşullar vardır.

Apple, fabrikadan çıkan her iPhone’un su geçirmezliğini test edemez. Aynı zamanda, telefonların ortamında, maruz kalma durumundaki hayatta kalma konusunda, teste atandıkları IP6X derecesinin çok ötesine geçen raporlar var.

Ayrıca, sadece kısa bir smaçtan sonra anında başarısız olan yepyeni iPhone’lar da dahil olmak üzere, bu kadar pembe bir resmi boyayan masallar bulacaksınız. IP derecesine kör olarak güvenmeyin; iPhone’unuzun Apple’ın en iyi çabalarına rağmen su geçirmez olduğu garanti edilmez.

İPhone 7’den beri her yeni iPhone, bir laboratuvarda yapılan testler ile desteklenen bir çeşit su ve toza dayanıklılık ile gönderilmiştir. İPhone 11 ailesinin gelmesiyle, bu su direnci daha da artmıştır. Bu koruma, IP67 veya IP68 IP (Giriş Koruma) derecesi ile tanımlanır.

İlk sayı, cihazın toz ve kum gibi katı maddeleri engellemede ne kadar etkili olduğunu belirler. Bu durumda 6 en yüksek derecedir, yani iPhone 7’den beri tüm iPhone modelleri tamamen toz geçirmezdir. Ekran aksamına veya şasisine giren toz veya küçük parçacıklar ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamalısınız.

İkinci sayı (7 veya 8), cihazın sıvı girmesini önlemede ne kadar etkili olduğunu belirler. IP67 derecesi, bir cihazın 30 metreye kadar 1 metre derinliğe kadar suya daldırılabilir ve işlevsel kalmasını garanti eder. IP68 sınıfı, test süresi ve kesin derinlik üreticiye bırakılmış olmasına rağmen cihazın 1 metre ötesindeki derinliklere dayanabileceği anlamına gelir.

Su Hasarları Garanti Kapsamına Girmez

IPhone Onarımdan Sonra Hala Suya Dayanıklı mı?

Apple tarafından onaylanan servisler iPhone’unuzun su geçirmezliğini etkilememelidir, ancak üçüncü taraf onarımları iPhone’unuzun daha sonra su geçirmez olmamasına neden olabilir. Açık iFixit forumu , Experimac Justin Berman notları suya dayanıklı derece montaj ekranda bulunan yapışkan şeritler varlığına yakından bağlantılı olduğunu.

Cihaz açıldığında, suya dayanıklı conta kırılır ve su direncini korumak için şeritlerin değiştirilmesi gerekecektir. Pilinizi veya ekranınızı Apple ile değiştirdiyseniz, iyi olmanız gerekir. Tamir Apple tarafından yapıldığında her zaman daha pahalıdır, ancak genellikle ödediğiniz parçaları birinci taraf yedek parçaları ve kalifiye teknisyenler şeklinde alırsınız.

İşlerin zorlaştığı yer, cihazınızı bir Apple akreditasyonu olmadan üçüncü taraf bir teknisyene götürdüğünüz zamandır. Bu işletmeler dünyanın her yerindeki alışveriş merkezlerinde ve ana caddelerde bulunmakta ve genellikle kırık ekranlar ve arızalı piller gibi yaygın akıllı telefon kayıpları için rekabetçi fiyatlar sunmaktadır.

İPhone’unuzu bu satıcılardan birine götürmeye karar verirseniz, ekran aksamındaki yapışkan şeritlerin uygun şekilde değiştirilip değiştirilmediğini sorduğunuzdan emin olun. Teknisyeni sözlerine almak zorunda kalacaksın. Kesin olarak öğrenmenin tek yolu, telefonunuzun suya zarar vermesi riskini almaktır. Mümkün olduğunda, bir Apple Store’a veya Apple onaylı bir teknisyene götürün.

IPhone Su Direncini Etkileyen Başka Nedir?

İPhone’unuzun zarar görmesi su geçirmezliğini etkileyebilir. Telefonunuz sert bir vuruş yaparsa, suyu ve tozu dışarıda tutan yapışkan contaya zarar verebilirsiniz. Bir dava kullanmazsanız, bu daha olasıdır. İPhone içindeki bileşenlerin hareket etmesine neden olabilecek her türlü fiziksel çentik veya hasar, hasar olasılığını artırır.

Telefonunuzu basınçlı hava ile temizlemek, contayı tehlikeye atabilir. Apple, iPhone’u bu ürünlerle temizlemeye karşı her zaman tavsiye etti. Bunun yerine, pamuklu çubuk, yumuşak bir bez ve bol miktarda dirsek yağı kullanmalısınız. İPhone’unuz doğru şekilde şarj olmuyorsa , şarj portunu temizleyebilirsiniz ancak bunu yapmak için sıvıya maruz bırakmayın.

Son olarak, düz eski kötü şans da iPhone’unuzun ne kadar su geçirmez olduğunu etkileyebilir. Apple, bir nedenle su hasarına karşı garanti taleplerini desteklememektedir. En son ve en iyi iPhone modelleri bile doğrudan fabrikada kusurlu olarak gelebilir ve su yalıtımı istisna değildir.

AppleCare +’nız olsa bile, IP68 dereceli iPhone 11’inizin suya zarar verirse değiştirilmesini sağlamak için sabit bir ücret ödemeniz gerekecektir.

Her iPhone modelinde bulunan suya dayanıklılık, ciddi suya maruz kalmaması için kullanılmamalıdır. İPhone’unuzun ıslanma olasılığı yüksekse, su geçirmez bir kasaya yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

Birçok şirket su geçirmez çantalar oluşturma konusunda uzmanlaşmıştır. Cihazınızı güvende tutmak için onlara çok fazla güven duyacağınız için güveneceğiniz bir marka ile gitmek iyi bir fikirdir. Yazma sırasında, yeni iPhone 11 için davalar hala ortaya çıkmaktadır.

Unutmayın: Bu durumlar başarısız olursa, sorumlu şirketler cihazınızı değiştirmez. Bu ürünleri kullanırken hala bir şansınız var, bu yüzden risklerin farkında olun.

Katalizör , IP68 su derecesi ile 10 metreye (33ft) kadar su geçirmez iPhone kılıfları oluşturur. 90 $ civarında, sert havalarda dalış, şnorkelli yüzme veya yürüyüş sırasında cihazınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca polikarbonat kabuk sayesinde 2 metreye (6.6ft) kadar düşmeler için “askeri sınıf” şok koruması elde edersiniz.

LifeProof , engebeli kasa pazarında saygın bir markadır. LifeProof FRE serisi, iPhone’unuzu bir saat boyunca 2 metreye (6.6ft) düşme koruması ile 2 metreye (6.6ft) kadar derinliklere çıkarmanıza olanak sağlar.

Hitcase PRO bir yüzme, dalış su geçirmez ve darbeye dayanıklı durumda ek bileşenini ve genellikle aktif bir yaşam tarzı tehlikeleri cihazınızı korumak olduğunu. 10 metre (33ft) su yalıtımı ve 5 metre (16ft) düşmeye karşı korumanın yanı sıra, daha iyi mobil fotoğraf çekimi için Hitcase’inize özel lensler takabilirsiniz.

Su ve iPhone’lar Hala Karışmıyor

Apple’ın iPhone’u suyun zarar görmemesi konusunda sağladığı ilerlemeye rağmen, iPhone’unuzu sualtında kullanmanızı tavsiye edemeyiz. Apple ayrıca, şirketin müşteri önerileri ve garanti şartlarında yansıtılan buna karşı tavsiyelerde bulunur.

Şimdilik, sağduyu kullanmanızı, iPhone’unuzu koruyucu bir çantaya koymanızı ve yakın zamanda bir tomrukta özçekimler çekecekseniz, tamamen su geçirmez bir kasaya yatırım yapmanızı öneririz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz