SAR değeri özgül soğrulma oranı anlamına geliyor ve çevreye yaydığı radyasyon olarak da tanımlanmaktadır. Apple bu konu üzerinden fazlasıyla dikkat çekiyor. Yıllardır SAR değeri konusunda en çok eleştirilen firma olan Apple, iPhone modelleri için bu problemi çözemedi. Amerika Birleşik Devletleri tarafından Chicago şehrinde ‘The Chiago Tribune’ testi gerçekleştiriyor. Bu teste çoğu cihazlar dahil olmak istemiyor. Ne kadar radyosyan taşıdıkları konusunda sınırlar aşılıyor. Apple tarafından SAR değeri kullanıcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Diğer cihazlara göre 2 kat daha fazla radyayon yayması iPhone cihazlarında tepki topladı.

The Chicago Tribune, iPhone 7’nin yasal güvenlik sınırının önermiş olduğu SAR değerinden 2 kat daha da fazla radyasyon yaydığı ortaya çıktı. iPhone 7’nin radyosyan değerinin bu kadar fazla olması dikkatleri üzerine çekiyor. Chicago kurumu test koşullarının sınırlı olduğunu belirtmesine rağmen testlerinde dikkatli davrandıklarını belirtiyor. Testlerinde özen gerektiren ekipler tarafından gelen açıklamada ise, “Standart test: Telefonlar, Federal İletişim Kurulu (FCC) kurallarına ve yönergelerine uygun olarak test edildi. Radyasyona maruz kalma durumu, simüle edilen bir vücut ile iki mesafeden ölçüldü.”

Yetkililer tarafından test denemeleri gerçekleştirildi ve Apple, Motorola testleri yayımlandıktan sonra rica üzerinden bu firmaların testi baştan yapılmış. Yapılan testler sonucunda iPhone 7 cihazın yüksek SAR değerine sahip olduğu ortaya çıktı. iPhone 7 testleri birkaç model üzerinden testleri tekrar gerçekleşmiş ve sonuçlara göre SAR değerinin 2 katı olduğu ortaya çıktı. Daha sonra Apple tarafından bir açıklama geldi ve yapılan açıklamada;
“iPhone 7 de dahil tüm iPhone modelleri, FCC ve iPhone’un satıldığı diğer tüm ülkeler tarafından eksiksiz bir şekilde onaylanan cihazlardır. Dikkatli bir incelemeden ve test edilen iPhone modellerinin doğrulanmasından sonra radyasyona maruz kalma yönergelerine ve limitlerine dayanarak tüm standartları karşıladığımızı tasdikledik.” ifadelerine yer verildi.
Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz