Kısa süre önce ülkemizde bir tartışma başladı ve IPTV yasasında kullanıcıların tespit edilip hapis cezası verilmesi için bir maddeye yer verilmişti. Durum böyle olunca hepimiz IPTV izleyenler tespit edilir mi? Sorusunun cevabını merak ettik. İşte detaylar…

Açılımına baktığımızda Internet Protocol Television olarak bilinen IPTV 1994 yılından bu yana karşımıza çıkıyor. Son günlerde kaçak maç yayınları izlemek için herkes IPTV’ye akın etmiş durumda. TBMM ise hapis cezasını içeren maddeyi görüşüyor.

IPTV nasıl çalışıyor?

IP TV’nin çalışma mantığı ise yayıncı tarafa ve izleyici tarafı olarak iki farklı şekilde ede alınıyor. Yayıncılar ilk önce aktarılacak yayınları seçiyor. Daha sonra dijital forma dönüştürüyor. Ardından ise abonelerin izlemesi için şifreleme işlemleri yapılıyor ve kullanıcılara aktarılıyor. Kullanıcılar doğru bilgilerden sonra izlemeye başlıyor. 1-2 sn gecikme ile görüntü izlenmektedir.

IPTV kullanmak suç mu?

IPTV izlemek son yasalarla beraber altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile geliyor. Aboneliğiniz varsa eğer para cezasına hemen çarptırılabilirsiniz.

IPTV izleyenler tespit edilebilir mi?

Yayınları izlemek için yayın sunucularına bağlanmanız gerekiyor. Bu bakımdan sunucu yönetimi sizin bağlantılarınızı görebiliyor. Yani iz bırakmış olabilirsiniz. IPTV sunucularında ip adresiniz kalmış olabiliyor.

Ancak devletin bunu görmesi için IP TV sunucularındaki veriler silinmeden sunuculara erişim sağlaması gerekiyor. IPTV sunucu yönetimi ise sizden önce kendini düşüneceği için sunucuları silecektir ve hiçbir bilgi kalmayacağı için hem kendileri hemde size pek bir şey olacağını düşünmüyoruz.

En son çare ise VPN ile bağlanmak olacaktır.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz