Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde, tarihin akışını değiştiren İstanbul’un fethinin yıl dönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

İstanbul'un Fethi mesajları 2021! En güzel resimli İstanbul'un Fethi kutlama  mesajları ve sözleri...İstanbul'un Fethi'nin 567. yıldönümü | Gündem  Haberleri

Bir şehrin fethi bir çağı kapadı, yeni bir çağı başlattı. Fatih Sultan Mehmet’in 568 yıl önce İstanbul’u fethetmesi ile dünya tarihi de değişmiş oldu. İşte bu değişimin yıl dönümü büyük bir şölenle kutlandı. Ayasofya-i Kebir Camii’nde Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlikler, Galata Kulesi’nde ışık ve video haritalama (mapping) teknolojisiyle gerçekleştirilen gösteriyle devam etti. Gösteride, İstanbul’u 21 yaşında fethederek çağ açıp çağ kapatan ve Osmanlı’yı dünya imparatorluğuna dönüştüren Fatih Sultan Mehmet Han’ın at üstündeki görseline yer verildi.

İstanbul'un fethinin 568. yıl dönümü 'Fetih Konseri' ile kutlandı - Son  Dakika Haberleri

Fethin sembolü Ayasofya’nın semasına Türkiye’de ilk kez uygulanan gökyüzü video haritalama yöntemiyle fetih görselleri yansıtıldı. Salgın tedbirleri kapsamında düzenlenen konseri 81 ili temsilen 250 genç izledi.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz