Türkiye’ye getirilen covid-19 aşısı, 13 Ocak Çarşamba günü ilk olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya uygulandı. 14 Ocak Perşembe günü de sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlanıyor. Eğer sizde risk grubundaysanız ve önceliğiniz varsa öncelikle aşı randevunuzu oluşturmanız gerekiyor. Peki aşı randevusu almak için ne yapmamız gerekiyor? İşte detaylar!

Corona aşısı için fiyat belli oldu - Ekonomi haberleri

Aşının Türkiye’ye gelmesiyle birçok vatandaşın kafasında aşıyı ne zaman ne şekilde nasıl yaptıracaklarına dair birtakım sorular oluştu. Herkes sorularına cevap aramakta. Biz size Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç, Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz’ın ifadeleriyle 6 adımda covid-19 aşısı nasıl olunur? anlatacağız.

1. Adım: E-nabız uygulamasını indirin
Aşı-randevu takip sistemi için Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan e-nabız uygulamasını indirin.

2. Adım: Randevu al seçeneği
Uygulamayı açtığınızda karşınıza çıkan sayfada sol alt kısımda ‘randevularım’a giderek randevu alın. Bu sayfada aile hekimi, hastane randevusu ve aşı randevusu seçeneklerini göreceksiniz.

Son dakika: Koronavirüs aşısı için nasıl başvuru yapılıyor? Sağlık  çalışanları için koronavirüs aşısı randevu sistemi açıldı

3. Adım: ‘Covid-19 aşı randevusu al’ seçeneği
Bu seçeneği tıklayarak aşı için hastane, tarih ve saat belirleyiniz. Bu kısımda eğer aşı için öncelikli gruptaysanız ve covid-19 temasınız varsa “Şu anda temaslısınız, 10 gün içerisinde temasınız kalktığında tekrar sorgulayın” şeklinde bir mesaj alıyorsunuz.

4. Adım: Alo 182
Aşı randevunuzu e-nabız’dan oluşturmak istemiyorsanız Alo 182 hastane randevu sistemini’de arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

5. Adım: Aşı olmak için hastaneye yanınızda en fazla 1 kişi ile gidin
Aşı uygulamaları büyük bir izdiham yaratabilir ve ortamlar kalabalıklaşabilir. Bu durumu en aza indirgemek için hastaneye en fazla 2 kişi gidin. Yani aşı olacak kişinin yanında sadece 1 kişi olsun. Aşı olduktan sonra prosedür gereği tansiyonunuzu ve alerjik reaksiyonunuzu gözlemlemek için 15 dakika beklemeniz gerekiyor. Bu bekleme sürecinde tek kalmamanız önemlidir.

6. Adım: Aşıdan sonra gelen mesajlar
Aşı olduktan sonra Sağlık Bakanlığı size bir mesaj gönderecektir. Eğer aşıdan sonra herhangi bir sorununuz olursa en yakın sağlık merkezine başvurmalısınız.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz