Whatsapp’ın gizlilik sözleşmesi, Avrupa’yı dışarıda tutmuştu. Bunun üzerine adalet bakanı Abdulhamit Gül, Whatsapp’ın başka ülkelerde çok farklı standartlara bağlı kalmasının çifte standart olduğunu söyledi!

Adalet Bakanı Gül'den WhatsApp açıklaması

Whatsapp’ın gizlilik sözleşmesi, her ülkede herkes arasında farklı tartışmalara yol açtı. Bunun üzerine adalet bakanı Abdulhamit Gül’de ülkelere göre farklı standartlar belirleyen whatsapp’ı eleştirdi. Adalet bakanının ifadelerinde şu sözler yer alıyor;
“Son günlerde bir sosyal iletişim platformunun uygulamanın devamı için kişisel verileri kullanma, başka platforma aktarmaya rıza şartını getirdiğini görmekteyiz.” diyen Bakan Gül, açıklamasının devamında ise, “Ancak Avrupa Birliği ülkelerine çifte tercih sunulması, farklı ülkelerde farklı tutum içerisine girilmesi çifte standarttır”

Adalet Bakanı'ndan WhatsApp Açıklaması | Ender Haber

Whatsapp tarafından yayınlanan sözleşmede, eğer sözleşme kabul edilmezse ülkede whatsapp kullanılamayacağı belirtiliyor. Durum, Türkiye için böyle iken ‘Avrupa Bölgesi’ olarak tanımlanan ülkelerde bu sözleşme zorunlu olmayacak. Whatsapp sözleşmesinin zorunlu olmadığı ülkeler ise şu şekilde;
Almanya, Andorra, Avusturya, Azorlar, Belçika, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Fransız Guyanası, Guadeloupe, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Kanarya Adaları, Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs’taki Birleşik Krallık egemenlik bölgeleri (Ağrotur ve Dikelya), Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Maderia, Malta, Man Adası, Manş Adaları, Martinique, Mayotte, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Réunion, Romanya, Saint-Martin, San Marino, Slovakya, Slovenya, Vatikan ve Yunanistan.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz