Apple iOS 9 sürümünün özellikleri ortaya çıkmaya başladı. iOS 9 sürümü önceki sürümlerden oldukça farklı olacak.

iOS 9 özellikleri belirginleşmeye başladı. Yeni sürüm iOS 8’e göre daha farklı olacak. Apple bu değişimle birlikte iPhone 5 telefondan önce çıkan telefonlar için performans artırmaya yönelik yenilikler getirmeyi planlıyor.

Apple, iOS 9 sürümünü Haziran ayında gerçekleştirilmesi beklenen WWDC 15 etkinliğinde tanıtabilir. Bu etkinlikte iOS 9 özelliklerini ve iOS 9 ile gelecek yenilikleri ve ayrıca OS X işletim sisteminin yeni sürümünü ayrıntılarıyla görmek de mümkün olabilir. Ancak 9to5Mac sitesinin haberine göre şimdiden iPhone cihazların ve kullanıcıların nelerle karşılaşacakları konusunda bazı ayrıntılar belirmiş durumda.

iOS 9 Özellikleri

  1. iOS 9 işletim sisteminin performans ve kararlılık yönünden iyileştirmelerin yanında farklılıkları da getirmesi bekleniyor. Bu sürüm önceki iPhone’ları yakından ilgilendiriyor.
  2. iOS 9 sürümü iPhone 4S ve iPad Mini gibi daha önce çıkan cihazlar için iyileştirilmiş olacak. Yani Apple, bu cihazlara destek vermek için iOS 9 işletim sisteminin çekirdek sürümünü yani bir alternatifini geliştirecek. Böylece bu cihazların kullanıcıları kullanım açısından sorun yaşamayacaklar. Apple’ın iPhone 5’ten önceki cihazları desteklemesi pek alışılmamış bir durum. Çünkü Apple, böyle bir desteği bugüne kadar vermiyordu. Bu destekle iPhone 4 cihazlar eski muamelesi görmekten kurtulacak.
  3. Yeniliklerin çoğu güvenlik odaklı olacak. Özellikle “Rootless” adı verilen özellik en büyük yenilik olacak. Bu özellik sayesinde Apple, iPhone cihazların jailbreak edilmesini önlemeyi hedefliyor. Zararlı yazılımların cihazlara bulaşması kesinlikle istenmiyor.
  4. Bölünüş ekran özelliği de yeniliklerden biri olarak kullanıcıların karşısına çıkacak. Bu özellik sayesinde özellikle iPad’lerde ekran ikiye bölünerek iki işlem birden yapılabilecek. Bu aslında hatırlanacağı üzere Galaxy Note cihazlarda vardı.
  5. iOS 9 sürümünde olacağı söylenen diğer değişiklik ise Helvetica Neue yazı tipinden vazgeçilerek San Francisco yazı tipinin kullanılacağı yönünde. Üstelik bu yazı tipinin OS X 10.11 sürümünde de kullanılacağı söyleniyor.
Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz