Bir süredir ithal elektronik cihazlara ek vergi geleceği yönünde bir iddia gündemdeydi. Son gelişmeler bu iddianın doğru olduğunu kanıtladı. Üstelik konunun içinde Apple ve Samsung gibi akıllı telefon üretici devleri de var.

Bu konuya yönelik açıklamayı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yaptı. Kategori listesi açıklandı ve ek verginin iki ay içinde geleceği söylendi. Buna göre ek vergiler ithal telefonları, laptopları ve diğer elektronik cihazları kapsayacak. Yani tüm bu ürünlere anti-damping uygulanmış olacak.

Tüm bu ek vergilerin getirilmesinin amacı yerli üreticilerin pazar payını artırmak. İşte Ekonomi Bakanının yaptığı açıklama:

Türkiye çok başarılı bir şekilde mobil telefon üretebiliyor, tablet üretebiliyor, laptop üretebiliyor. Yaptığımız çalışmalarda Türkiye’ye gönderilen bir telefon üzerinde, 5 dolar veya 2.5 dolarlık iki kişilik montaj ve diğer maliyetler’ diyor. İnandırıcı bulmuyorum. Bunun üzerinde başka damping destek var. Gizli teşvik ve destekler var. Bunları araştırıyoruz. İçeride sanayicimizi korumak üzere yakında cep telefonuna tablet ve bilgisayarlara anti damping vergisi gelecek gibi görünüyor. Şu anda soruşturmalarda öyle bir gelişme var. Biz koyacağız. Soruşturmalarda somut verilere ulaşıldı.

Dünya Ticaret Örgütü’ne tabi olan bir ülke olarak el aletlerinden ev aletlerine, elektronik ev aletleri cihazlarında inanılmaz haksız rekabet yaratıcı başka ülkelerin teşvikler var, destekleri var. Bunlarla ilgili bize düşen görev sektörlerimizi korumaktır.

Anti-damping vergisinin ne kadar olacağı soruşturmalar ile çıkıyor. Soruşturma açıldı, maksimum 2 ay içinde olur. Sorduğumuz sorulara cevaplar geliyor. Fiili araştırma yapıyoruz.

laptop

Ekonomi Bakanı bunun misilleme olup olmadığı sorusuna olumsuz yanıt verdi ve şöyle dedi:

Biz sadece bize gelen şikâyetleri değerlendiriyoruz. Yoğun olarak şu üründü, bu üründü diye şikâyetler gelmeye başlıyor. Biz bunları Çin’e de söylüyoruz. Aynı şekilde en son Filipinlere söyledik. Türk ürünü üzerinde öyle bir şey koyunca bütün sektörlerden Filipin ürünleri deyip başka bakıyorlar. Herkes… Tayvan da aynı şekilde…

Anti-damping vergisi konurken içeride vatandaşımızın tüketimde aşırı fiyatlara maruz kalmasını istemiyoruz, ters etki haksız rekabet şeklinde bir durum oluşturmadan bunu yapmaya çalışıyoruz.

Tüm bu ek vergi ve yerli üreticilerin pazardaki payını artırma çabaları sonunda neler olacağını bekleyip göreceğiz. Yine de kullanıcıların isyan edeceği ortada. Son zamanlarda akıllı telefon üretimine el atan Vestel için de satış sayısında ve gelirlerde artış olma ihtimali yüksek.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz