Apple, Jailbreak ile olan mücadeleyi ciddiye almaya başladı. iOS açıklarını kapatmak için güvenlik uzmanları ile çalışmalarını yürüten şirket, cihazların kullanıcılar tarafından kırılmaması için büyük çalışma yürütüyorlar. Fakat bu konuda tam başarısını gösteremeyen firma, kullanıcıların riskli bir işleme girmemesi gerektiğini belirtti. iOS işletim sistemi Android tabanlı cihazlara göre daha sıkı denetimden geçiyor.

iOS cihazların ve uygulama mağazasının kontrol aşamalarında uygulamalara sunduğu izinler Android cihazlara nazaran daha da katı. Fakat iOS cihazlar JailBreak yaptığı için uygulamalar istedikleri yetkiye kavuşabiliyor. Kısacası bu nedenden dolayı cihazınıza sahte JailBreak uygulamaları kurduğunuzda başka kişiler tarafından cihazınıza erişim sağlanabiliyor. Kötü insanlar cihazınıza bu yöntem sayesinde erişebiliyor.

Geçen hafta A12 Bionic işlemcili cihaz dışında tüm cihazları etkileyecek bir açık ortaya çıkmıştı. Bu açık nedeniyle cihazında farklılık yapmak isteyen kullanıcılar çeşitli araçlar yayınladı. Cisco Talos tarafından hackerların sahte JailBreak sitesi kurduğunu buldu. Bu site sayesinde kurulan uygulama kullanıcı bilgilerinin çalınmasına neden oluyor. Uygulamayı kurarak gerekli profil izinlerini veren kullanıcılar, hackerların click fraud olarak da bilinen tıklama sahtekarlığı gerçekleşiyor.

Checm8 adı verilen açık, hackerlar cihazınıza tam erişim yetkisi sağlayabilir. Özellikle kullanıcılar bu işlemi yaptıktan sonra SSH benzeri protokolleri kapatması yararlı olacak. Son olarak kullandığınız Tweak’in de risk altında olabileceğini belirtelim. Siz JailBreak uygulaması kullanıyor musunuz? Bu konuda olan düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz