Çağımızda en büyük sağlık sorunlarından biri de kanser hastalığıdır. Kanser hastalığının birçok türü vardır ve bu türlerden biri de meme kanseridir. Kanser tedavisi için en büyük önem de erken teşhisidir. Fakat konu meme kanseri olunca bu durum biraz karışabiliyor. Bilim insanları tarafından meme kanseri ile mücadelede ön planda olan kan testleri konusunda önemli bir adım atıldı. Bağışıklık sisteminin tepkileri üzerinden zararlı hücrelerin tespiti yapıldı.

Bilim insanları, kan testi ile zararlı olan hücreleri en başta bulma amacı ile çalışmalarını yürütüyor. Meme kanseri konusunda Glasgow’da National Cancer Research Institute’te yapılan açıklamaya göre kanda bulunan kanser hücrelerinin bulunması için bağışıklık sisteminin tepkileri inceleme yönteminin pozitif sonuçlar verdiği açıklandı. Kanser hücreleri, antikor ile karşı karşıya kaldığında antijen adlı protein üretiyor.

Nottingham Üniversitesi’nden araştırmacılar, antikorları inceledikleri bir çalışma yaptı. Toplam 180 hastadan alınan kan örnekleri ile inceleme yapıldı ve sonucunda %90’ına meme kanseri tanısı koyuldu. Bu çalışmayı sunan doktora öğrencisi Daniyah Alfattani, açıklamada testi kanıtlayacak yeni testler geliştirmeleri gerektiğini belirtti. Basit bir kan testi sayesinde erken aşamada meme kanseri teşhis edilebilecek ve hastalığa yayılma, ilerleme şansı tanımadan tedavi erken sürdürülebilecek. Bu tarz bir sistemin gelişmesi, meme kanseri erken teşhisi için büyük bir önem taşıyacak. Bu konu üzerinden merak ettiğiniz soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz