‘Sanal tümör’ kanseri görmenin yeni yolu

Cambridge‘deki bilim adamları hastalığa bakmak için yeni bir yol sağlayan sanal bir gerçeklik (VR) 3D kanser modeli geliştirdiler. Bir hastadan alınan tümör numunesi, her bir hücre haritalanmış halde, ayrıntılı ve bütün açılardan incelenebilir. Araştırmacılar, kanser anlayışımızı artıracağını ve yeni tedavi arayışlarına yardımcı olacağını söylüyor. Proje uluslararası bir araştırma programının bir parçasıdır.

Nasıl yapıldı?

* Araştırmacılar, yaklaşık 100.000 hücre içeren, 1 mm küplük bir parça meme kanseri doku biyopsisiyle başlıyor.
* Gofret ince dilimler kesilir, taranır ve sonra moleküler yapılarını ve DNA özelliklerini göstermek için işaretleyicilerle lekelenir.
* Tümör sanal gerçeklik kullanılarak yeniden inşa edildi.
* 3B tümör, sanal gerçeklik laboratuvarında analiz edilebilir.

VR sistemi, dünyanın her yerinden birden fazla kullanıcının tümörü incelemesine izin verir.

Cancer Research İngiltere Cambridge Enstitüsü‘nün (CRUK) yöneticisi Prof. Greg Hannon şunları söyledi: “Hiç kimse, bir tümörün coğrafyasını bu ayrıntılarda daha önce incelememiş; kansere bakmanın yeni bir yolu.”

‘Sanal tümör’ projesi, CRUK’un Grand Challenge Awards’ın bir parçası.

‘Sanal’ bir laboratuvarda, Prof Hannon ve ben avatar olduk, kanser ise çok renkli baloncuklar kütlesi ile temsil edildi.

İnsan dokusu örneği bir iğne ucunun büyüklüğünde olmasına rağmen, sanal laboratuvar içinde birkaç metre boyunca görünmek üzere büyütülebilir.

Tümörü daha ayrıntılı bir şekilde keşfetmek için, VR sistemi hücreleri “geçmemize” izin verdi.

Kulaklıklarımız üzerinden baktığımız sanal tümör anne sütü kanallarının astarından alındı.

Prof Hannon modeli döndürürken, ana gruptan uçan bir grup hücreye işaret etti: “Burada kanaldan kaçan bazı tümör hücrelerini görebilirsiniz.

“Bu, kanserin etrafındaki dokulara yayıldığı ve gerçekten tehlikeli hale geldiği nokta olabilir, tümörü 3D olarak incelemek bu anı yakalamamıza izin veriyor.”

CRUK’un baş bilim adamı olan Profesör Karen Vousden, Londra’daki Francis Crick Enstitüsünde, belirli genlerin bizi kanserden nasıl koruyabildiğini ve yanlış gittiğinde ne olacağını inceleyen bir laboratuvar işletiyor.

Şunları söyledi: “Yeni hücrelerin gelişmesi için kanser hücrelerinin birbirleriyle ve sağlıklı doku ile nasıl etkileşime girdiklerini anlamak – bu yeni sistemi kullanarak tümörlere bakmak alışkın olduğumuz statik 2D versiyonlarından çok daha dinamik .”

Kaynak

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz