Kara delikler belirsiz ve güçlü bir uzay bölgesidir. Bilim-kurgu yazarlarına, bilim insanlarına ve uzay fanlarına, evrenin en derin gizemlerine bakmaları için ilham verdiler.

Hiçbir şey, ışık bile olmadan, bir kara deliğin güçlü yerçekimi alanından kaçamaz. Nasıl görüneceklerini merak ettik ve tahmin ettik ve şimdi her zamankinden daha iyi bir fikrimiz var.

NASA’nın 2015 yılında yayınladığı gibi, kara deliklerin neye benzediğine dair resimlerimizin çoğu sanatçı konseptlerinden geliyor . Bu görüntü, radyasyon ve yüksek hızlı rüzgarlardan kaynaklanan kara delikler fikrini yansıtıyor. Bu sanat eseri Hubble Space Teleskobu tarafından tutturulmuş Fırıldak Gökadanın bir görüntüsüne dayanmaktadır.

Büyük Milimetre Teleskop

Büyük Milimetre Teleskop Alfonso Serrano Meksika’da Event Horizon Teleskop Projesi kapsamında ilk kara delik görüntüsünü sunmak için işbirliği sekiz biriydi. İşbirliği aslında Dünya kadar geniş bir dizi yarattı.

Grup ayrıca Samanyolu galaksisinin ortasındaki kara delik olan Yay A * ‘ya da bir görüntü üretmedi.

Bir kara deliğin ilk görüntüsü

Budur. Gerçek anlaşma. Bilim adamları ve sanatçılar birçok kara delik görselleştirmesi yarattı, ancak 10 Nisan 2019’da, Event Horizon Telescope projesi, süper kütleli bir kara delik ve gölgesinin ilk doğrudan görsel kanıtını açıkladı .

Kara delik, yakındaki Başak gökada kümesinde büyük bir galaksi olan Messier 87’nin merkezinde yer almaktadır.

Google Doodle kara deliği

İlk kara delik görüntü interneti hayrete düşürdü ve hem şakalara hem de haraçlara yol açtı . Google, harekete geçirilen bir kara delik animasyonunu açığa çıkararak Google harflerini emerek kutladı.

Samanyolu merkezi

Samanyolu’nun merkezine gitmek için kaç teleskop gerekir? NASA, galaksimizin ortasındaki bu görüntüyü yakalamak için Chandra X-ışını Gözlemevi’ni kullandı. Orada gizlenen Yay A isimli süper kütleli bir kara delik var.

Galaksimizdeki süper kütleli kara delik

Bilim adamları uzun zamandır kara deliklerin kendi Samanyolu galaksimizin ortasında saklandığından şüpheleniyorlardı. 2018 sonunda , sonunda onayladılar . Bir grup Avrupalı ​​bilim insanı, Yay A * ‘dan gelen radyasyon patlamalarını gözlemledi.

Bu çizim, süper kütleli kara deliğin nasıl görünebileceğini göstermektedir.

Cygnus X-1 yıldıza ulaşıyor

Cygnus X-1, Samanyolu’nda bulunan ve muhtemelen büyük bir yıldızın çöküşünden yaratılan yıldız kütleli bir kara deliktir. Bu çizim kara delik çekme malzemesini tamamlayıcı yıldızından göstermektedir.

NASA 2011’de yaptığı açıklamada, “Bu malzeme kara deliğin etrafına düşmeden veya kara delikten uzağa yönlendirilmeden önce güçlü jetler şeklinde yönlendirilen bir disk (kırmızı ve turuncu renkte gösterilmiştir) oluşturur.” Dedi .

Kara delikler hayal etmek

Avrupa Güney Gözlem birlikte bu görselleştirme koymak “kara delik etrafında bir dairesel yörünge üzerinde ışık hızının yaklaşık% 30 civarında gaz dönen yörünge hareket simülasyonları verileri.” Kullanılarak Yay A *

Kara delikler parlama

Gökbilimciler, kara deliklerin nasıl parladığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için NASA uzay teleskoplarını kullandılar. Teleskoplar , X-ışını ışığıyla patlayan süper kütleli bir kara delik tespit etti . Bu NASA sanatçısı, bir kara deliğin göz alıcı görüntüsünü gösteriyor.

NASA’nın raporuna göre , “Sonuçlar, süper kütleli kara deliklerin, çevreleyen koronları – son derece enerjik parçacıkların kaynakları – kara deliklerden ateş ettiği veya fırlatıldığı zaman, X-ışınları ışınlarını yaydığını gösteriyor .”

Bir çay fincanı içinde en sıcak

Çay fincanı şeklindeki bu oluşum, NASA’nın “fırtına azgın” dediği bir galakside ortaya çıkıyor . Fırtınalı kaynak süper kütleli bir kara deliktir.

NASA, “Galaksinin merkezi bölgelerinde mesele, kara deliğe doğru çekildiğinde, kara deliğin yanındaki güçlü yerçekimi ve manyetik alanlardan enerji alıyor” dedi. “İçeri giren materyal, ev sahibi galaksideki tüm yıldızlardan daha fazla radyasyon üretir.”

Bu bir gaz

Samanyolu’nun kendi süper kütleli kara deliği Yay A *, çevresinde bir gaz halkasına sahiptir. ALMA gözlemevi, serin ve nemli gazları görüntüleyebildi ve görünümü Haziran 2019’da paylaştı .

Kırmızı alanlar, hidrojen gazı Dünya’ya göre hareket ederken gösterirken, mavi bölüm bize doğru hareket eden gazı temsil eder. Artı işareti kara deliğin konumu.

Ulusal Radyo Astronomi Rasathanesi, “Bu bilgiler kara deliklerin maddeyi yutmasına ve kara delik ile galaktik mahallesi arasındaki karmaşık etkileşime yol açma konusunda yeni bilgiler sağlayacaktır.” Dedi .

Beni sağa döndür

V404 Cygni kara deliği bir tuhaflıktır. Bilim adamları 2019’un başlarında ortaya çıkan kara deliğin, maddenin parlak jet ışınlarını farklı açılardan uzaya yattığını ortaya çıkardılar. Jetler dönüyor gibi gözüküyor, kara deliğe dönen bir top gibi sallanma veriyor. Bu sanatçının izlenimi, V404 Cygni sistemini ve kara deliğin etrafındaki biriktirme diskini göstermektedir.

Kara delik bir yıldızı ‘spagettified’

Avrupa Uzay Ajansı’nın Hubble Uzay Teleskopu sitesi , 2016 yılının sonlarında yapılan bir illüstrasyonun bu sersemliğini paylaştı ve şöyle dedi: “Sanatçının izlenimi, hızla dönen süper kütleli bir kara deliğe yakın bir Güneş benzeri yıldızı gösteriyor; Güneş, uzak bir galaksinin merkezinde. ” Kara deliğin çekim kuvveti yıldızı parçalıyor.

Bir kara delik simülasyonu dilimi

Bu renkli görüntü, bir süper bilgisayarın bir simülasyon aracılığıyla kara deliğe nasıl baktığını göstermektedir . Araştırmacılar, simülasyonun Haziran 2019’daki sonuçlarını açıkladılar. Dönen bir kara deliğin en iç bölgesinin sonunda deliğin ekvator düzlemi ile aynı hizada olacağını söyleyen bir teori araştırılması amaçlandı.

Bu görüntüde, toplama diski (kırmızı) kara deliğin (beyaz merkez daire) ekvatoral düzlemi boyunca hizalanır. Araştırmacılar bunu bugüne kadar bir kara deliğin en ayrıntılı simülasyonu olarak adlandırdı.

NASA bir kara delik avlıyor

NASA’nın Chandra X-ışını Gözlemevi ve diğer teleskoplardan gelen veriler, hareket edebilecek süper büyük bir kara delik için 2017 avına gökbilimciler gönderdi . NASA, onu, çarpışan ve birleşen iki küçük kara delikten oluşmuş olabilecek bir “yeniden yapılanma kara delik” olarak nitelendirdi.

Bu çizim, bu kara deliğin neye benzeyebileceğini gösterir.

Soğuk Kuasarlar

Kara delikler genellikle galaksilerin merkezinde bulunur, bu yüzden iki galaksi çarpıştığında canavar uzay hayvanlarına ne olur? Birleşirler.

Son kanıtlar, bu sürecin galaksideki tüm gazı ve tozu üfleyen, ancak yıldız oluşturan enkaz alanıyla çevrelenmiş bir “soğuk kuasar” oluşumu ile sonuçlandığını göstermektedir . Kara delik, galaksilerin yıldız oluşturan yeteneklerini “söndürmekten” sorumludur, bu nedenle soğuk kuasarlar aslında ölümün eşiğinde uzayda bulunan bölgelerdir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz