ABD’de yürütülen bir araştırma, bugüne kadar galaksiler arası yerçekimi kuvveti sağlayan karanlık madde teorisine rakip olabilecek bir hipotez sundu. Araştırma, karanlık madde teorisine rakip olabilecek bir değiştirilmiş yerçekimi hipotezi ortaya koyuyor.
ABD’deki bir üniversitede Astronomi Bölümü Başkanı olan Stacy McGaugh, bilim insanlarıyla bir araya gelerek yeni bir araştırma başlattı. Yapılan bu araştırmada, galaksilerin yer çekimi kuvvetleri ele alındı. Toplanan verilere göre galaksilerde oluşan yer çekimi, sadece olası karanlık maddenin varlığından kaynaklanmıyor olabilir. Yapılan araştırmalar MOND adı verilen değiştirilmiş Newton dinamikleri ve değiştirilmiş yer çekimi kuralları adlarında iki yeni teoriyi de beraberinde getiriyor.

uzay galaksi

Yer çekimi kuvvetini karanlık maddeler oluşturmuyor olabilir
Aslında bilim insanları uzun zamandır varlığı bilinen yer çekimi kuvvetini, görünmeyen karanlık madde teorisine bağlıyordu. Karanlık madde teorisinde evrenin büyük çoğunluğunun görünmez ve saptanamaz maddelerden oluştuğu, bu karanlık maddelerin galaksilerdeki nesnelere yer çekimi kuvveti yarattığı kabul ediliyor.

Stacy McGaugh tarafından yürütülen yeni araştırma, karanlık madde teorisini ortadan kaldırabilir. McGaugh, gözlemlemiş oldukları 158 galakside, güçlü alanda bulunan galaksilerin zayıf alanda bulunan galaksilere göre daha yavaş dönüş (rotasyon) eğimi olduğunu belirtiyor. Bu yavaş dönüş eğimleri, galaksilerin kendi aralarında güçlü bir yer çekimi kuvveti yaratmasına yol açıyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz