Akıllı cihazınızın düşmesi sonucu ekranınız kırılır ve ekranın örümcek ağı gibi olmasından kaynaklı olarak dokunmatiği algılamaz. İçerisinde yer alan verilerinizin gitmesi de sizin için kötü bir durum olabilir. Ancak uygulayacağımız adımlar sayesinde cihazınızın içerisinde yer alan verilerinizi kurtarabilirsiniz. Bu tarz sorunları yaşamadan önce telefonunuzda yer alan bilgileri korumanızı tavsiye ederiz. Bilgisayarınıza bu verilerin bir yedeğini mutlaka alın.

USB kablo yardımı ile telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Daha sonra ayarlar menüsünde yer alan hata ayıklaması butonunu aktif hale getirin. Cihazınızda kayıtlı olan farklı klasörlere erişmek için klasörlere giriş yapın. Klasörlerinizi bilgisayara kaydedin. Ancak bu adımları yapamıyorsanız ve ekranınız bozuksa verileri nasıl kurtaracağınızdan bahsedelim.

Dokunmatik ekranın kırılması sonucu ekranınız çalışıyor ancak dokunmatikte sorun yaşıyorsanız, cihazı USB OTG (on go) yardımı ile kurtarabilirsiniz. USB OTG mobil cihazları diğer cihazlara bağlar. USB bağlantısı sayesinde içerisinde olan verileri kurtarabilirsiniz. Dosyaları bu şekilde bilgisayara ya da başka bir cihaza bağlayarak kurtarabilirsiniz.

Peki ekran kapalıysa verilere nasıl ulaşılır? Ekranınız kapalıysa bir VNC programı almanız gerekiyor. Piyasada bu programlardan çok var ancak güvenilir olduğuna dikkat edin. Bu programlar sayesinde Android arayüzünü PC’ye taşıyarak bu alandan kontrolü sağlayabilirsiniz. Ekran ölmüşse cihazınızın kurtarılması biraz güçtür ancak içerisinde yer alan verileri bu şekilde kurtarabilirsiniz. Kırık telefonunuzu bu şekilde bilgisayara aktarıp daha sonra servise gönderebilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz