Bugün sizlere köşeli parantezin klavyede nasıl yapıldığını anlatacağız. İşte detaylar…

Köşeli parantez simgesi nasıl yapılır? Köşeli parantez simgesi klavyede nerede? İşte lafı fazla uzatmadan konuya geçelim.

Köşeli parantez işareti

Herhangi bir konu içerisinde ayraç kullanmanız için içe köşeli işarete ihtiyaç duyarız. İlk olarak sağ içe [ daha sonra ise cümle bitiminde ] sol içe kullanılır.

Klavyede köşeli parantez yapma

Bilgisayar klavyelerinde özel karakterleri oluşturmak için ctrl, alt, fn, shift gibi bazı özel tuşlardan yardım alırız. Ancak bugün köşeli parantez için ALT GR ve 8-9 üst tuşlarını kullanacağız.

Alt GR ile 8 tuşuna bastığımızda cümle başı için [ bu işaret yapılıyor. Daha sonra ise ALT GR ile 9 tuşuna bastığımızda ] bu simge oluşuyor.

Köşeli parantez ascii kod

Köşeli parantez işaretleri aslında ascii kod üzerinden de yapılabilir. Bunun için net bir tablo aslında elimizin altında değil. Ancak bilgisayarların hafızasında bu tablo yer alıyor.

Bunu merak edenler ise bilgisayarda ALT tuşuna basmalı ve daha sonra basılıyken, 091 sağda yer alan rakamları tuşlamalı [ bu simge oluşacaktır. Daha sonra ise ALT tuşuna basılı bir şekilde 093 ] bu kapanış simgesini oluşturabilirsiniz.

ALT TUŞU basılı tuttuktan sonra 091 rakamları tuşlamak suretiyle ALT tuşunu bıraktığınız da [ işareti çıkarmaktadır. ALT + 093 tuşunu birlikte bastığınızda ] işareti oluşmaktadır.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz