Bu yazımızda sizlere klavye üzerinden ünlem işaretinin nasıl yapılacağı konusunda yardımcı olacağız. Günlük hayatımızda sevinç, haykırma, acı, üzüntü, korku vb. gibi coşkuları ifade ederken kelime sonunda ünlem işaretini kullanırız. Eğer siz de noktalama işareti olarak ünlem işaretine ihtiyaç duyduysanız ve farklı yollardan bu işareti nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız aşağıda olan adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Ünlem İşareti Yapma

Klavye üzerinden ünlem işaretini sık olarak SHİFT + 1 tuşlarını kullanarak yapabilirsiniz. Bu iki tuşu aynı anda kullanarak ünlem simgesini oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda 1 tuşunun üzerinde ünlem işareti bulunmaktadır. SHIFT tuşu ile beraber 1 tuşuna bakarak ünlem işaretini oluşturabilirsiniz.

 

Bu yöntem dışında başka yöntem üzerinden ünlem işareti yapabilirsiniz. Bu yöntemlerden biri de eşlem tablosu üzerinden olacaktır. Eşlem tablosu üzerinden ünlem işaretini yapmak için; Başlat daha sonra donatılar ve karakter eşlem tablosu üzerinden bu tabloyu etkin hale getirebilirsiniz. Ardından tabloyu etkinleştirmek için Windows + R tuşlarına basınız. Çalıştır penceresi üzerinden ‘charmap’ komutunu yazıp daha sonra enter tuşuna basınız. Karşınıza çıkacak olan tabloda yazı tipini, Arial olarak seçiniz. Son olarak ünlem işaretini Unicode: U+0021 olarak görebilirsiniz.

Ünlem işaretini Ascii kod tablosu üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ünlem işareti Ascii kod tablosu üzerinden 033 ya da 33 olarak oluşturulmaktadır. Kısaca Ascii kod üzerinden ALT tuşu + 33 şeklinde ünlem işaretini yapabilirsiniz. Ünlem işaretini yukarıda olan yöntemler sayesinde oluşturabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz