Çoğu haber başlığımızda korona virüsüne yer veriyoruz. Covid-19 hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor ve bu yazımızda da sizlere bilgilendirme yapacağız. Mevsim geçişlerinden kaynaklı olarak mevsimsel griplerin artışları yaşanıyor. Korona virüsünün gribe benzer olması grip hastalarını tedirgin ediyor. Covid-19 şüphesi olanların ne yapması gerektiği konusunda bilgi verelim.

Korona virüsü hem üst solunum hem de alt solunum yolu üzerinde etki oluşturabilir. Eğer siz de Covid-19 semptomlarını kendinizde gözlemliyorsanız ilk olarak evden dışarı çıkmamanız gerekiyor. Daha çok göğüs ve sırt bölgesinde hissedilen yüksek ateş, sürekli balgamlı bir şekilde öksürüyorsanız ilk olarak evde kalın ve evde olduğunuza dair bir sağlık kuruluşunu arayarak bilgilendirmede bulunun.

Hastalığınız varsa en az 7 gün boyunca evden dışarı çıkmayın, başka insanlarla yaşıyorsanız da en az 14 gün olarak evden çıkmamanız gerekmektedir. Mümkün oldukça insanlarla temastan uzak durun. Aynı ortamda bulunmamaya çalışın. Yaşadığınız semptomlarla evde baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız ve semptomlar gittikçe ağırlaşıyorsa, sahip olduğunuz belirtiler 7 gün içerisinde düzelmediyse, 184 numaralı yardım hattını arayarak konuyu detaylı bir şekilde anlatıp yardım isteyebilirsiniz.

Sadece 184 numaralı yardım hattı değil aynı zamanda 112 acil yardım numarasından da yardım isteyebilirsiniz. Bu tarz durumlarda çevreye daha da fazla yaymamak için evinizde kalmanız gerekmektedir. Bu kurallara uyduğumuz sürece bu virüsü en hafif şekilde atlatabiliriz. Bu konu üzerinden soru ve görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz