Koronavirüs (Covid-19) ile alakalı yanlış bildiğiniz doğrular neler? Bugün sizlere Corona virüsü hakkında bilinen bazı yanlışlardan bahsedeceğiz. İşte detaylar…

1. Koronavirüs yeni çıkan en tehlikeli virüstür! (Yanlış)

İlk olarak bunun yeni bir virüs olmadığını belirtelim. 2003 SARS ve 2012 yılında Ürdün sonra Suudi Arabistan’da görülmüş MERS olaylarından sorumlu bir virüstür. Çok tehlikeli bir hastalıktır. Ancak en tehlikeli hastalık olduğunu söyleyemeyiz.

2. Koronavirüse yakalananlar mutlaka ölür! (Yanlış)

Tüm corona virüs hastası ölmüyor. Bu oran aslında çok yüksek değildir. Grip olan hastalar coronadan daha çok ölmektedir. Ölümcül seyreden bir hastalıktır ve zayıf olan bünyeler ve yaşlılarda çok etkilidir.

3. Hasta birisinden biraz uzak dursam bulaşmaz! (Yanlış)

DSÖ açıklamalarına göre 1 metre uzakta kalınması gerektiği belirtilmişti. Ancak doğru olan 2 metre uzakta kalmak. Yinede siz fazla yakın değil aynı ortamda olmamaya dikkat edin.

4. Koronavirüsten korunabilmek mümkün değil! (Yanlış)

Corona virüsünden korunmak mümkündür. Maske ve hijyenik olmak oldukça önem taşıyor. Bağışıklık sisteminiz güçlüyse daha şanslısınızdır.

5. Korunabilmenin tek yolu özel maske ve kıyafetler! (Yanlış)

Maalesef tek maske ve özel kıyafet kullanmak sizi virüsten korumayacaktır. Toplu alanlara girmeyin ve hijyen konusuna çok önem verin.

6. Elimi yıkamam yeterli olur! (Yanlış)

El hijyeni önemlidir. Ancak tek başına yetersiz bir önlemdir. Diğer kurallara da dikkat etmeniz gerekiyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz