Sürücüler genel anlamda lastik değişim işlemlerini çok zor sanıyorlar. Aslında bu işlem o kadar basit bir işlem değildir. Bugün otomobil lastiğini nasıl değiştirebileceğini sizlere tek tek anlatacağız. İşte heyecanlı o işlemler…

Yola çıktınız ve bir anda lastiğiniz patladı sağa çektiniz. Peki ne yapacaksınız? Lastik değiştirmeniz ve yolunuza devam etmeniz gerekiyor. Lastik değiştirme işlemi ise oldukça basittir.

ADIM 1: Güvenlik Şart!

İlk olarak güvenliğe öncelik tanıyın. Kendiniz ve başkalarının canını asla tehlikeye atmayın. Yola uyarıcılar eklemeyi unutmayın. Karanlıksa hava, sizi fark etmeyenler size çarpabilir.

ADIM 2: Bijon Gevşetme işlemi

Bijon tekerlek içerisinde ki vidadır. Bu şekilde tanımladığımız bijonu gevşetmeniz gerekiyor ki, lastiği çıkarabilelim. Yeni araçlarda şifreli bijon vardır. Bağajda istetmede anahtarı kullanabilirsiniz. Kol gücünüzü kullanmadan önce ayağınıza üzerine çıkarak gevşetebilirsiniz.

ADIM 3: Kriko Şart

Kriko ise aracınızı havaya kaldırmak için, ufak bir araçtır. Lastik değiştirme işlemlerinde her araçta olması gereken bir yardımcıdır. Aracı yaklaşık 5 cm kadar yükseltmeniz yeterli olacaktır.

Dikkat: krikoyu metal kısma denk getirin şaşeye denk getirin. Yoksa Plastik malzemeler kırılır. Örnek marşpiyer kırılacaktır. Demire denk getirmeniz gerekmekte.

ADIM 4: Monte Edin

Lastiği çıkarın ve yedek lastiği takıp bijonları iyice sıktığınıza emin olun. Yolunuza devam ederken, mutlaka yavaş gidin. Çünkü tam sıkmamış olma riskiniz olur, 90Km hızı geçmeyin ve en yakın lastikçi de tekrar sıktırmaktan kaçınmayın.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz