Google, Motorola Mobility isimli şirketini Lenovo‘ya satmak üzere bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Çinli elektronik devi Lenovo bu satın alma için yaklaşık 2.91 milyar dolar harcadı. Bu ödemenin 1.41 milyar dolarını peşin yapan şirket, 1.5 milyar dolarlık ödeme için üç yıllık senet imzaladı.

Yapılan satın alma işleminin bir parçası olarak Google, markanın patent portföyünün büyük bir kısmını koruyacak. Bunlar içinde uygulamalar ve patent hakkı bildirimleri de yer almakta. Lenovo ise markaya ait 2,000 patente sahip olacak.

motorola mobility satin alindi

Google, 2012 yılında Motorola’yı 12.5 milyar dolara satın aldıktan sonra şirketin profilini Moto X ve Moto G akıllı telefonları çıkararak yükseltmişti. Bununla birlikte tüm bu çabalara rağmen, Motorola Mobility her çeyrekte para kaybetmeyi sürdürdü.

Amerika’da hâlâ üretici olarak üçüncü sırada yer alan Motorola Mobility’yi satın alan Lenovo, akıllı telefon pazarında kendine yer bulmuş olacak. Odağını mobil cihazlara verecek olan şirket kişisel bilgisayar satışında düşüş yaşayabilir. Bunu da zaman gösterecek.

Kaynak : Mobil13



CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz