Lenovo dünyanın ilk ‘katlanabilir PC’sini sergiliyor

 

Katlanır telefonlar zaten bir sonraki büyük teknoloji dalgası olarak gösteriliyor ve bunun doğru olup olmadığına bakılmaksızın endüstrinin orada durma planları yok. Lenovo, dünyanın ilk “katlanabilir bilgisayarı” olduğunu söylemişti; telefonlardan daha önce gördüğümüz katlanabilir teknolojiyi yineleyen bir prototip ThinkPad.

Sadece harika bir teknoloji demosu değil: Lenovo bunu üç yıldan fazla bir süredir geliştiriyor ve 2020’de birinci sınıf ThinkPad X1 markasının bir parçası olarak bitmiş bir cihaz piyasaya sürmeyi planlıyor. Buradaki amaç, tablet gibi bir aksesuar ya da ikincil bir bilgisayar değil, dizüstü bilgisayar sınıfı bir aygıt olacak premium bir ürün.

Kavramsal olarak, bu katlanabilir telefonların çoğunun ne yapmaya çalıştığının tam tersi. Orada Samsung ve Huawei gibi şirketler bir cihazı normal telefon boyutunda almaya ve daha büyük hale getirmeye çalışıyorlar. Ancak katlanır ThinkPad’in arkasındaki fikir, tam boyutlu bir PC alıp küçültmektir.

Sonuç, ciltli kitabın boyutuna kadar katlayabilen 13,3 inç 4: 3 2K OLED ekrandır (henüz tam ağırlığına sahip değiliz, ancak Lenovo bunun iki pounddan az olduğunu söylüyor. daha büyük Harry Potter kitaplarından birinin ciltli bir kopyası olarak ). Bu, taşınabilir bilgisayar yelpazesinin daha aydınlık yanına koymak için zaten yeterli, ancak boyutta tasarruf gerçekten ikiye katladığınızda normal bir dizüstü bilgisayardan çok daha küçük hale geliyor.

İşlevsel bir prototip denemeliyim ama bu aşamada görülecek çok şey yok. Ekran, tanıtıldığı gibi katlanıyor ve Windows bir dokunmatik arayüz olarak yeterince iyi çalışıyordu. Ancak buradaki asıl sihir – eğer bir şey olursa – bir yazılımla birlikte gelecek ve katlama ekranının sağlayabileceği eşsiz form faktörlerinde çalışacak şeyleri optimize edecek.

Beklediğimden daha çok boyutunu sevdiğimi söyleyeceğim. Katlanmış, normal boyuttaki 13 inçlik dizüstü bilgisayarlardan bile daha küçük ve tam olarak bir ceket cebine sığacak bir şey olmasa da, büyük bir bile olsa, nispeten kompakt. Katlanmış mod da dev parlayan bir kitap gibi, elimde tutulması gerçekten güzeldi. Parmaklar, Lenovo’nun (veya birisinin) hayallerimin fütüristik, iki sayfalık dijital kitabı için uygun bir e-okuyucu yazılımı koyduğunu belirtti.

Donanım bu aşamada da açıkça tamamlanmamış. Katlama mekanizması prototipte özellikle sağlam hissetmiyordu (Lenovo, menteşenin nasıl çalıştığını veya kapalı göründüğü gibi yakın fotoğraf çekmemize izin vermedi) ve ekran, bakıldığında renkleri çılgınca değiştiren, oldukça zayıf görüş açılarına sahipti. hafif açılardan bile – özellikle katlanır elekler için sorunludur. Tüm bunlar umarım daha bitmiş bir donanıma göre sıralanır.

Aygıtı nasıl kullandığınıza gelince, Lenovo çeşitli kullanım durumları öngörmektedir. Tamamen geniş bir tablet gibi açılmış veya kitap esque form faktörü içinde kısmen katlanmış olarak kullanabilirsiniz. Yerleşik bir kickstand, birlikte verilen kablosuz klavye ve izleme dörtgeni ile birlikte kullanmak için ekranı bir masaya koymanıza olanak tanır.

ÖZELLIKLERI HALA BIR GIZEM

Ve belki de en ilgi çekici olanı, cihazı yan tarafına çevirebilir ve Lenovo’nun iki ekranlı Yoga Kitaplarına benzeyen alt yüzeyi dijital bir klavye veya yazı defteri olarak kullanarak geleneksel (daha küçük) bir dizüstü bilgisayar stili biçiminde kullanabilirsiniz. Zekice, ekranın sağ tarafı (dizüstü bilgisayar modunda kullanıldığında “alt” kısım olarak işlev görüyor), pilin düşmesini engellemek için ağırlığını azaltan tüm pili içeriyor.

Diğer büyük soru da özellikler hakkında ve maalesef oraya gidecek daha az şeyimiz var. Lenovo, ürünle ilgili somut ayrıntılar konusunda titiz kalıyor, ancak işte bildiğimiz şey: Windows’u çalıştıracak ve bir Intel CPU sunacak. Bunun ötesinde hiçbir detay yok ve RAM gibi özellikler ve hatta pil ömrü tahminleri tamamlanıyor (Lenovo tam bir günlük kullanım amacında olduğunu söylese de).

Ayrıca bir tür hücresel destek için planlar da vardır, paketlenmiş bir Wacom kalem (cihazın önüne takılan ve açıldığında öne doğru kayar) ve USB-C üzerinden şarj olur. (Kullandığım modelin değeri için kulaklık jakı yoktu.)

Ayrıca bir tür hücresel destek için planlar da vardır, paketlenmiş bir Wacom kalem (cihazın önüne takılan ve açıldığında öne doğru kayar) ve USB-C üzerinden şarj olur. (Kullandığım modelin değeri için kulaklık jakı yoktu.)

KATLANABILIR TEKNOLOJI HALA BÜYÜK ÖLÇÜDE KANITLANMAMIŞ

Odada ayrıca fil var: katlanabilir teknoloji hala gelişme aşamasındadır ve ilk ana cihaz olan Samsung Galaxy Fold’daki en belirgin konular konseptin üzerinde bir bulut yarattı. Lenovo, ThinkPad’i katlarken benzer bir sorun olmadığından emin olmak için çalıştığını söylüyor. Şirket işlerin yapıldığından emin olmak için menteşe üzerinde yaptığı test miktarını iki katına çıkardı ve 2020 fırlatma penceresinin herhangi bir hatayı gidermek için hala çok fazla zamanı var.

Bu aşamada, Lenovo’nun katlanan ThinkPad’i hakkında söylenecek başka bir şey yok. Fiyat yok, çıkış tarihi yok ve bakılması gereken bitmemiş donanım var. Yine de, iddialı bir fikir ve Lenovo’nun katlama teknolojisini telefonlardan daha büyük cihazlar için çok hızlı bir şekilde takip ettiğini görmek cesaret verici. Sonunda bitmiş donanımın gelecek yıl başladığında gerçekte pratikte çalışıp çalışmadığı herkesin tahmininde bulunuyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz