Akıllı cihazların hayatımızdaki yeri her geçen gün artarken bize sağladığı kolaylıklar tartışılmaz bir gerçek. Pratikliklerinin yanı sıra bize zaman zaman problemler de çıkarabilmektedirler. Özellikle arızalandıkları zaman tamir edilmesi ve tekrardan eski kullanım konforuna ulaşmak için geçen süreç sıkıntılı olabiliyor. LG firması da kendi arıza çözüm süreçleri içerisinde yer verdiği “DOA değişim bekliyor” ile “SWAP İşlem Yapıldı” ifadeleriyle teknik servisinde kullanıcılarına geri bildirim yapıyor. Peki bu ifadeler ne demek ve bizlere neler demek istiyor ne anlama geliyor?

Özellikle ilk kez teknik servislerle arıza konusunda iletişime geçip problemlerini çözmek isteyen teknoloji kullanıcıları yeterli bilgi alamadıklarından ve işlemlerinin geç halledildiğinden sitem ederler. LG de buna bir çözüm olması amacıyla teknik servislerinde farklı bir yapılandırma kullanıyor.

lg g5 cikis tarihi, ikinci ekran

LG DOA Değişim Bekliyor Ne Demek?

Akıllı telefonunuzu servise gönderdiğinizde aldığınız bu ifadenin demek istediği; tedarikçi firma orjinal parça tedarik edemediği için DOA değişim işlemini gerçekleştirir. Açılımı “Dead on arrival” olan cümlenin Türkçe’ye çevirisi ise telefonunuzda bir fabrikasyon arızasının tespit edildiği ve söz konusu parça tedarik edilemediği için DOA değişim kararı alınmıştır. Cihazınızın bu sürece girebilmesi için ortalama olarak 20 iş günü kadar bekleyebilirsiniz.

DOA değişim kararıyla tekrardan sunulan telefon yeni imei ile iade edilir. Bir bakıma eskisinin alınıp yerine yenisinin verilmesi de denebilir. Böylece eskisinden farkl olmak kaydıyla bir imei numarasına daha sahip olursunuz.

DOA Değişim İçin Gereken Şartlar

  • Öncelikle ilk 6 ay içerinde yaşanan donanımsal arızalar için değişim yapılır.
  • Önceden sorun yaşayan parçanın tekrardan arıza verirse değişim olur.
  • Servise verilen telefon için gereken yedek parçanın 20 günde tedarik edilmemesi halinde gerçekleşir.

LG Teknik Servis Süresi

Cihazınızda yaşadığınız problemi çözmek adına yetkili servis kendi stoklarında çözmeye çalışır. Eğer stokta yoksa LG merkeze bildirim yapılır. Eğer işlemler bütünü 20 iş günü içerisinde tamamlanamazsa telefon için DOA değişim bekliyor kararı alınır. Sizler de dahil olabilmek adına 20 iş günün geçen servis süreçlerinde merkezi veya teknik servisinizi arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.

DOA Değişim Bekleyen Telefonlar Ne Zaman Teslim Edilir?

Servisin DOA değişim konusunda karar kıldığı cihazlar için LG merkez tarafından onay alındıktan sonra sıfır telefonunuz kapalı kutu şeklinde tarafınıza iletilir. Daha sonradan adresinize getirilerek kullanımınızına verilir. Eğer telefonun modelinizin üretimi bitmiş ise modelin bir üst versiyonunu veya fatura bedelini karşılayacak farklı bir telefonu tercih etme şansına da sahip oluyorsunuz. Örneğin parçası tedarik edilemeyen LG G3 için yapılan bir işlemde kullanıcı için LG G4 gönderilmişti. Toplamda 30 gün ile 45 gün arasında yeni telefonunuz size gönderilmiş olur.

lg-g3-lg-g4

SWAP İşlem Yapıldı Ne Demek?

LG’deki bir diğer servis ifadesi ise Swap işlem. Bunun iki anlamı vardır; öncelikle DOA ile aynı prosesi izlerken süreç birbirine çok benzer. Sadece ek olarak telefonun ana kartı da değişiyor ve eski imei numaranız size sıfır olarak verilen telefonunuzun ana kartına işleniyor. Böylece aynı imei numarasındaki yeni bir telefonu kullanmaya başlamış olursunuz.

via lgdestek.net

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz