LG G2, bu yılın Ağustos ayında tanıtılan ve Eylül ayında satışa sunulan akıllı telefon olarak yoğun şekilde ilgi çekiyor. LG’nin Optimus G’yi tanıtmasıyla birlikte öne çıkmaya başlamıştı. Ardından şirketin rekabet ortamında adından sıkça söz ettirmesi LG G2 ile oldu.

LG tarafından üretilen telefonlar genellikle Türkiye’ye geç gelse de G2 için durum farklı oldu. Cihaz Türkiye’ye erken geldi. Şu anda LG G2, 1500 TL civarında bir fiyatla satılmakta.

LG G2 – Tasarım

LG G2 akıllı telefonun görünüşü son derece modern. Özellikle üreticinin yenilikçi çizgileri ilk bakışta dikkatleri telefona çekiyor. Cihazın sağ ve sol yanlarında ayrıca üstte ve altta fiziksel tuş bulunmamasını da yenilikçi detaylar arasında sayabiliriz. Çoğu telefon üreticisinin telefonun yan kısmına ya da üst kısmına yerleştirdiği ses ve güç tuşlarını LG, telefonun arka kısmına yerleştirmiş. Telefonun arkasında orta kısmında üstte kamera ve kameranın yanında flaş bulunmakta. Kameranın altında sırayla ses açma, güç ve ses kısma tuşları mevcut. Bu tasarım, telefonu hem görünüm hem de kullanım açısından oldukça iyileştirmiş. Zira cihazın yanında fiziksel tuş bulunmayışı cihazı sadece ekrandan ibaretmiş gibi gösteriyor. Bu da tasarımı hoş bir hale getiriyor. LG G2 elinizde iken işaret parmağınızla arkadaki tuşları kullanarak cihaz yönetebiliyorsunuz. Ekranın altında soldan sağa dokunmatik kullanım için sıralanmış menü, ana sayfa ve geri tuşları bulunuyor.

Cihazın arka kısımdaki tuşlarını kullanmaya hemen alışıyorsunuz. Ayrıca bunların çok işlevsel olduğunu da belirtelim. Bu kullanımın zor olan tek tarafı telefonu yan tuttuğunuzda arkadaki tuşlara ulaşamıyor olmanız.

LG G2 resim_12

Cihazın sol yanında sadece iğne ile açılan mikro SIM kart girişi, altta ise kulaklık girişi ve hoparlör ile mikro USB girişi olduğu görülüyor. LG G2’nin en çok dikkat çeken özelliklerinden biri, cihazın ekranına parmağınızla iki kere üst üste vurduğunuzda ekranın açılması. KnockOn adı verilen bu özelliği ekrana kapıya vurur gibi vurduğunuzda da kullanabilirsiniz.

LG G2 8 mm kalınlığında ve 143 gram ağırlığa sahip. Bu açıdan bakıldığında telefonun son derece ince görüldüğü söylenebilir. LG, bu telefonu kenarlardan ince orta kısımdan kalın olacak şekilde tasarlamış. Yani cihaza üstten bakıldığında ekran çok ön planda kalıyor. Alttan bakıldığında ise yanların ince olduğu ve orta kısımlara doğru bir kalınlık meydana geldiği dikkat çekiyor. Aslında cihazı ince göstermek adına yapılan tasarımın son derece başarılı olduğunu söylemeliyiz.

Değinmemiz gereken bir nokta da LG G2’nin arka kapağının açılamıyor olması. Bu yüzden cihazın bataryasını değiştirme olanağınız da ne yazık ki yok. Arka kapak plastik olmasına rağmen telefonun görüntüsünü bozmamakta. Tutuş sırasında telefon elden kaymıyor.

LG G2 – Donanım

Mikro SIM ile çalışan LG G2, True HD – IPS + LCD kapasitif dokunmatik ekrana sahip. Tüm bu özellikler 5.2 inç olan ekranın diğer akıllı telefonlara göre çok daha renkli ve kaliteli bir görüntü sunmasını sağlıyor. Yani renkler çok daha canlı, ekran çok daha güzel görünüyor. Bu ekran Corning Gorilla Glass 2 teknolojisiyle korunuyor.

LG G2 resim_4

Telefonda 13 MP bir arka kamera ve 2.1 MP bir ön kamera mevcut. LG G2, Qualcomm Snapdragon 800 yonga setine sahip. Bu yonga seti cihazın mükemmel şeklide çalışmasını sağlayan 2,26 GHz dört çekirdekli Krait 400 işlemci ve Adreno 330 grafik işlemci sunuyor. 2 GB RAM sunan telefonun ayrıca 16 GB ve 32 GB dahili bellek sunan modelleri mevcut. Siyah ve beyaz renklerde kullanıcıya sunulan LG G2, aktif gürültü azaltıcı özelliğe sahip.

LG G2 – Kamera

Cihazın arka kamerası 13 MP ve bu kamera otomatik odaklanabilmesinin yanı sıra optik görüntü sabitleme özelliğine sahip. Optik görüntü sabitleme teknolojisi, çekim sırasında kamerayı titretmeniz durumunda titreşimi ortadan kaldırmak için sensörü hareket ettiriyor. LED Flash ile desteklenen arka kameradan başka önde 2.1 MP bir kamera da bulunuyor. Bununla 1080p kayıt yapmak mümkün. LG G2’nin fiziksel bir kamera tuş yok. Bunun yerine kilit ekranında iken ses kısma tuşuna uzun basarak kamerayı açabiliyorsunuz. Yine aynı tuş fotoğraf çekmek ve video kaydetmek için kullanılıyor. Sesli komutlarla da fotoğraf çekebilen bu akıllı telefonun fotoğrafta bir nesneyi silme, çoklu çekim yapma, 360 derece ve panoramik çekim gibi özellikleri de mevcut. Sesli komutlar için menüden istediğiniz bir kelime seçebiliyorsunuz. Tüm bunlara ek olarak cihazın, diğer akıllı telefonların çoğunda göremediğimiz bir yeteneği de aynı anda hem ön hem de arka kamera ile fotoğraf çekebilmesi ve video kaydı yapabilmesi. Işıklı ortamda güzel fotoğraflar elde edilse de ışık az iken fotoğraflarınız biraz karanlık çıkabilir.

Mod kısmında Çek ve Netleştir, Dinamik Ton, Panorama, VR PanoramaÇoklu Çekim, Güzelleştiren Resim, Zaman Yakalama, Akıllı Çekim, Spor ve Gece gibi farklı çok sayıda mod mevcut. Ayarlar kısmından deklanşör sesi, beyaz dengesi, çözünürlük gibi neredeyse her ayarı özelleştirebiliyorsunuz.

LG G2 – Yazılım

LG G2 kullanıcılara Android 4.2.2 işletim sistemiyle geliyor. Ancak kısa sürede Android 4.4 KitKat güncellemesi cihaza gelecek. Telefonun en çok ilgi çeken özelliklerinden biri de misafir modunun bulunması. Bu mod sayesinde telefonunuzda oyun oynamak isteyen ya da sadece telefonunuza göz atmak isteyen birine G2’yi misafir moduna alarak verebilirsiniz. Böylece özel bilgileriniz, fotoğraflarınız ve benzeri içerikler konusunda endişe duymazsınız. Bununla birlikte bu modu kullanmanın biraz zor olduğunu belirtelim. Bunun için Ayarlar kısmından “Misafir Modu”na girmeniz ve iki ayrı kilit deseni oluşturmanız gerekiyor. Ardından ana ekrana giderek bunlardan birini kilit ekranında giriyorsunuz. Böylece cihaz misafir moduna geçmiş oluyor. Çıkmak için yine kilit ekranına gelerek diğer kilit desenini çiziyorsunuz ve esas moda dönüyorsunuz.

lg g2 misafir modu

LG G2’de bulunan Video Guide size telefonun bazı özelliklerini nasıl kullanacağınız konusunda rehberlik ediyor. LG Smart World yine telefonda bulunan ve telefonu aldığınızda cihaza yüklü olarak gelen hizmetlerden biri. LG Smart World içinde özel paketler, ana sayfa temaları, klavye ve yazı tipi gibi uygulamalar arasından istediğinizi seçip telefona yüklemeniz mümkün. Bunlar içinde ücretli ve ücretsiz olanlar da mevcut.

LG G2 – Bağlantılar ve Batarya

LG G2 akıllı telefonda Bluetooth 4.0 ve NFC desteği yer almakta. Cihazın oldukça hızlı olduğunu söylemeliyiz. Telefonda çıkarılamayan 3000 mAh bir batarya bulunuyor.  Bu bataryanın cihaz ile gerçekleştirdiğiniz işlemleri karşılayacak güçte olduğu söylenebilir. Yine de günlük normal bir kullanımın ardından yaklaşık 24 saat içinde bir kere şarj ihtiyacı duymakta. Bununla birlikte LG, telefonun kullanılmadan uyku halinde iken 700 saat kadar şarj gerektirmediğini ve 16 saatlik konuşma süresi bulunduğunu belirtiyor. Testlerde ise 18 saat boyunca fotoğraf ve video çekimi, konuşma ve internet kullanımının ardından telefonun hala kullanılabilir şarjı olduğu görülüyor.

LG G2 – Değerlendirme

LG G2 kullanım açısından kolay alışılan bir akıllı telefon olmasına rağmen yenilikçi tasarım herkes tarafından sevilmeyebilir. Zira bu cihaz üst seviye bir telefon ve daha önce akıllı telefon kullanmayanları fazlasıyla zorlayacak bir yapıya sahip. Akıllı telefonlar konusunda çok bilginiz yoksa bu cihaz sizi sadece yoracaktır ve kullanımdan zevk almanızı engelleyecektir. Bu yüzden LG G2’yi satın almadan önce kullanımı hakkında iyi araştırma yapmanızı öneririz. Batarya ve bağlantı özellikleri açısından herkesin ihtiyacını karşılayacak nitelikte olan telefonda, kameranın düşük ışık koşullarında iyi sonuç vermemesi eksi bir özellik olabilir. Bunların dışında cihazın kaliteli ve üst sınıf akıllı telefonlar içinde satın alınması düşünülebilecek cihazlar arasında yer aldığını belirtelim.

LG G2 – Fotoğraflar

LG G2 – Ekran Görüntüleri

 

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz