LG G2 isimli üst seviye yeni Android akıllı telefon Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde düzenlenen son derece özel bir etkinlikle birlikte tanıtıldı.

Tanıtımın başında insanların akıllı telefonlara dair tecrübelerini aktaran küçük metinler yansıtıldı. Böylece LG, uzun süredir bu ürünün insanların deneyimlerini öne çıkaran ve dikkate alan bir telefon olduğunun yeniden altını çizmiş oldu. Ve hatta LG, insanlardan daha iyi bir teknoloji olmadığını belirten bir mesaj yayınladı.

LG Mobile Başkanı ve CEO’su Dr. Jong Seok Park tarafından tanıtım etkinliği başladı. Park, konuşmasına yenilikçi yaratıcılığın öneminden bahsederek konuşmasına başladı. Daha sonra ürünün gelişmesi aşamasında insanların ve kültürlerin deneyimlerinin araştırıldığından bahsetti. Ve yeniden LG G2’nin üretimini insanlardan öğrendiklerini belirtti.

LG G2 tanitim 1

Dr. Jong Seok Park, kısa bir tanıtımın ardından LG G2 isimli ürünü resmen duyurdu. Ürünün siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı rengi de göründü.

LG G2’nin ilk dikkat çeken tasarım farkındalığı arka bölümde yer alan kamera alanının önünün kapanıp açılabilmesi. 5.2 inçlik ekranı bulunduğu açıklanan cihaz için insanların rahatlıkla kullanabileceği en yüksek ekran boyutu olduğu ve tasarımdaki özelliklerle bunun gerçekleştiği açıklandı.

LG G2 tanitim 2

Park’ın ardından sahneye Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopt sahneye çıktı ve üründe yer alan Qualcomm Snapdragon 800 yonga setini açıkladı. O da müşterilerin tepkilerini ve isteklerini çok iyi dinlediklerini ifade etti. İnsanların akıllı telefonları ne kadar çeşitli amaçlarla kullandığını ve bu noktada telefonların işlem güçlerinin seviyesinin önemli olduğundan bahsetti.

 

Performans

4G LTE destekli, oldukça hızlı ve daha uzun batarya ömrü sunan Qualcomm Snapdragon 800 yonga seti 2.26 GHz frekansa kadar işlem yapabilen dört çekirdekli işlemciye sahip. LG ile Qualcomm’un bu ürün içinde uzun süredir birlikte çalıştığını belirten Mollenkopt, performans konusunda birlikteliğin başarıyı getirdiğini ifade etti.

lg g2 qualcomm snapdragon 800

Sahneye çıkan Başkan Yardımcısı James Fishler, LG G2 ile hemen her şeyin mümkün olduğunu belirtti. Daha sonra ana başlıklara geçti ve tasarımla başladı.

Snapdragon 800 model üst seviye yonga setinde yer alan ekran işlemcisi Adreno 330. Bu sayede grafik ve oyun performansının piyasadaki ürünlere göre çok daha iyi olduğunu söylemek mümkün.

2 GB RAM yani ara bellek donanımı bulunan yeni LG G2 akıllı telefon 16 GB ve 32 GB olmak üzere iki farklı depolama alanıyla sunulacak. Mikro SD kart ile bu alanları yükseltme imkânı bulunmuyor.

 

Tasarım ve Ekran

LG G2, 138.4 milimetre uzunluğunda, 70.9 milimetre genişliğinde ve 8.9 milimetre inceliğinde. Ağırlığı ise 143 gram.

Tasarımda en çok öne çıkan yenilikçi özelliğin arka bölümde yer alan ve kameranın altında bulunan özel alanın olduğu belirtildi. Batarya bölümünün cihazın tasarımındaki ölü alanlarla yer aldığı açıklandı. Cihazın kullanımı esnasında elin telefonun arkasında kalan bölümün de kullanılabildiği bu üründe örneği arkadaki bölümün üst tuşuna bastığımızda QuickMemo uygulamasının açılabildiğinden bahsedildi.

lg g2 ekra

5.2 inçlik ekran büyüklüğüne sahip olan LG G2’nin bu büyüklüğü neden seçtiğini Fishler, ürünün elde rahatça oturabileceği ve aynı zamanda olabildiğince büyük bir ürün sunmak istediklerini belirtti. Aynı zamanda 2.7 inçlik ekran genişliği ile bu alanda en geniş telefon olma özelliğine sahip. Dokunma algılayıcılarının özel bir şekilde hazırlandığı belirtiliyor ve bunun yakalanmasında yonga setinin de devreye girdiği söyleniyor. Ekranın yan taraflarında 0.1’inçten daha küçük bir boşluk bırakıldığı belirtiliyor.  Full HD AMOLED ekrandan daha iyi bir full HD IPS görüntü teknolojisine sahip olduğu iddia edilen ekran piksel sayısı da daha fazla. Ekranda inç başına 424 piksel düşüyor. Ekran çözünürlüğü 1080×1920 piksel. Ekranı Corning Gorilla Glass 3 teknolojisi koruyor.

 

Kamera

Kameranın fiziksel bir optik görüntü sabitleyici olduğu açıklandı. Bu sayede hareketli olunan durumlarda da başarılı ve sarsıntısız fotoğraf çekilebiliyor. 13 MP değerinde olan kamera arka bölümde bir çıkıntı olarak durmuyor.

lg g2 kamera

Ayrıca gece çekimi konusunda da oldukça iddialı. Kamera ile saniyede 60 kareyle 1080p full HD video çekilebiliyor. Ayrıca yüz algılama özelliğinin yanı sıra ikinci kamera da bulunuyor.

Ses

lg g2 hi-fi ses

192 KHz değerinde ve 24 bit seviyesinde ses sunan LG G2’nin yaşamda duyulan seslerin orijinal frekansına yakın olduğu belirtildi. Buna Hi-Fi Sound adı veriliyor.  Zil seslerinin de Vienna Boys’ Choir tarafından hazırlandığı açıklandı.

Arayüz

Answer Me özelliği sayesinde telefona gelen çağrıyı cevaplamak için onu kulağa götürmek yeterli oluyor. Herhangi bir tuşa basmadan aramalara cevap verilebiliyor.

Slide Aside, çoklu işlem gerektiğinde devreye giren özellik yapılan işten bir başkasına geçmek için gerekli olan menüyü sunuyor ve buradan devam ederek çoklu işlemler arasında çalışmak mümkün kılınıyor.

Text Link, gelen bir mesajda yer alan bilgileri kullanarak hızlı bir şekilde takvime ve dolayısıyla da yapılacak işlere işlenmesi üzerinde hizmet veriyor.

Guest Mode, LG G2 üzerinde yer alan kullanıcıya özel içeriklerin görünmeden telefonun bir başkası tarafından kullanılabilmesini sağlıyor. Özellikle de çocuklar için hazırlanmış olan bu özellik sayesinde onlara özel bir arayüz sunulmuş oluyor.

 

Bağlantı Teknolojiler ve Batarya

LG G2, LTE 4G desteği sunuyor. Bunun yanı sıra Wi-Fi, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi Hotspot, Bluetooth 4.0, NFC yani yakın saha iletişimi, mikro USB 2.0, USB Host ve GLONASS destekli A-GPS bağlantı teknolojilerine yer veriliyor.

lg g2 batarya

Üründe 3000 mAh değerinde güçlü bir batarya kullanılıyor. Bataryayı oluşturan parçacıkların telefonun kullanılmayan ölü bölgelerine serpiştirildiği ve bu sayede tasarımda daha iyi bir ürün sunabildikleri belirtiliyor.

Üründe Android 4.2.2 Jelly Bean işletim sistemine yer veriliyor.

LG G2 ne zaman çıkıyor ve fiyatı ne kadar?

LG G2 önümüzdeki 8 hafta içinde Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada satışa çıkacak. LG G2 fiyatı henüz açıklanmadı. Bununla birlikte LG G2 Türkiye çıkış tarihi için de aynı sekiz haftalık süreç ifade ediliyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz