Maftask, çok yaygın bir adware programı olan Mac Auto Fixer için yardımcı bir işlemdir. Mac’inizi virüslerden temizlediğini ancak tarayıcınıza reklamlar ekleyip açılışta yayınlanacağını iddia ediyor.

Bu makale bir parçasıdır devam eden serinin bu bir süre olarak diğerlerinden farklı olsa, Aktivite Monitörü bulunan çeşitli süreçleri açıklayan kernel_task , hidd ve installd normal sistem işlemlerdir zararlı olduğu maftask, ve çıkarılmalıdır.

Bu Nasıl Bilgisayarıma Girdi?

Muhtemelen bilmeden başka bir uygulamanın yanında kurdunuz. Mac Auto Fixer, kötü amaçlı bir yazılımdır, yani güvenilmeyen bir kaynaktan (pop-up reklamlar, dolandırıcılık e-postaları vb.) Bir şey yüklediğinizde, yüklemeyi istediğiniz uygulamanın yanına yükler. Bu, işletim sistemi veya tarayıcının herhangi bir hacklenmesi veya istismar edilmesini gerektirmediğinden, kötü amaçlı yazılımları Mac’lere ve diğer bilgisayarlara bulaşmanın yaygın bir yoludur.

MacOS artık kötü amaçlı yazılımlardan güvenli değildir . Kötü amaçlı yazılımlar öncelikle Windows’a odaklanmak için kullanılırdı, ancak şimdi adware ve aldatmaca bir Mac’te eskisinden çok daha yaygın. Artık her şey çok daha güvenli ve kullanıcıların doğrudan yüklediği dolandırıcılık en yaygın kötü amaçlı yazılım biçimini oluşturuyor.

Çoğu şey için, sahip olabileceğiniz en iyi antivirüs biraz teknoloji anlayışıdır. Bunların çoğu ya dolandırıcılık ya da tamamen zararlı yazılımlar olduğundan, reklamlardan ya da açılır tarayıcı reklamlarından yazılım yüklemeyin. Mac’te, Mac App Store gibi yalnızca güvenilir kaynaklara da bağlanabilirsiniz.

Ondan nasıl kurtulurum?

Genellikle kötü amaçlı yazılım, kendisini gizli tutmak ve kaldırılması zorlaşmak için kendisini başka programlara yerleştirmeye çalışır. Neyse ki, Mac Auto Fixer tamamen kötü bir program değildir ve kendisini kendi uygulama kabında bulundurur. Uygulamayı silmek, uygulamayı silmek kadar kolaydır.

Uygulamayı büyük olasılıkla ana klasörünüzdeki Uygulamalar klasöründe bulabilirsiniz. Finder’ı başlatın ve bulmak için “Uygulamalar” a tıklayın. Mac Auto Fixer uygulamasını Ctrl tuşuna basıp tıklatın (veya sağ tıklatın) ve onu çöp kutusuna taşıyın. Uygulamanın kaldırıldığını doğrulamak için Mac’inizi yeniden başlatın. Ayrıca, sabit sürücünüzün kök dizininde bulunan sistem uygulamaları klasöründe de olabilir.

Alternatif olarak, MacOS için ücretsiz (ve meşru) bir kötü amaçlı yazılım tarayıcısı olan Malwarebytes ile otomatik olarak kaldırmayı deneyebilirsiniz . Malwarebytes, Mac Auto Fixer ile ilişkili tüm dosyaları ve kurduğunuz diğer kötü amaçlı uygulamaları kaldırma avantajına da sahip olacak.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz