WhatsApp, Brezilya’da 48 saat yani iki gün boyunca yasaklandı. Brezilya’da faaliyet gösteren bir mahkeme tarafından alınan bu kararın uygulanıp uygulanmayacağı ve olası sonuçları şimdiden merak konusu.

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olarak görebileceğimiz WhatsApp, Brezilya’daki bir mahkeme tarafından yürütülen bir davada kendisinden iş birliği yapması beklenen taraf olarak gösterilmişti. İlgili davada gerekli bilgileri mahkemeye sunmadığı iddia edilen WhatsApp için Sao Paulo’daki söz konusu mahkeme tarafından bu cezanın alındığı öne sürülüyor.

Yasak Ne Zaman Başlıyor?

Brezilya yerel saatine göre akşam saat 21 itibariyle başlayacak olan yasakla ilgili internet servis sağlayıcılarının tutunacağı tutum merak ediliyor. Eğer mahkeme kararını uygularlarsa 93 milyonu bulan WhatsApp kullanıcısı bu yasaktan etkilenecek ve 48 saat boyunca bu hizmeti kullanamayacaklar.

whatsapp brezilya yasak

Daha önce de 28 Şubat tarihinde cinsel içerikli materyaller paylaşılması gerekçesiyle geçici olarak Brezilya’da kullanımı engellenen WhatsApp için özellikle de bağımlıları şimdiden tepkilerini ortaya koymaya başladılar. WhatsApp’siz 48 saat etiketiyle seslerini duyurmak isteyen kullanıcılar bir yandan da kararın iptali için imza kampanyalarına katılıyorlar.

Popüler mesajlaşma uygulamasının bir davayla ilişkilendirmesi ve istenen belgeleri ve bilgileri sunmadığı gerekçesiyle böyle bir ceza almasının diğer ülkeler açısından nasıl yansımaları olacağı da ayrı bir merak konusu.

Kaynak: TechCrunch

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz