Markdown, metni başlıklar, listeler, kalın ve benzeri olarak biçimlendiren basit bir sözdizimidir. Bu işaretleme dili popülerdir ve kesinlikle onu destekleyen uygulamalarınız vardır. İşte Markdown’ın ne olduğu, nasıl ve nerede kullanabileceğiniz konusunda hızlı bir başlangıç.

Markdown Nedir?

Metni kalın, italik, numaralı listeler, madde işareti noktaları, başlıklar vb. Eklerken, onu “biçimlendirirsiniz”. Markdown, web sayfalarındaki metni biçimlendiren bir sözdizimidir (veya bir dizi kuraldır).

Geleneksel olarak, web sayfalarındaki metni biçimlendirmek için, insanlar daha iyi HTML olarak bilinen Köprü Metni Biçimlendirme Dili’ni kullandı. HTML, biçimlendirilebilir dil ailesinin, eXtensible Markup Language (XML) ve Standard Generalized Markup Language (SGML) üyesidir.

Metni HTML ile biçimlendirmek için metnin çevresine etiketler koyarsınız. Örneğin, koyu metin almak istiyorsanız, “<b> bu biraz kalın metindir </b>” yazarsınız.

Web tarayıcınız bir web sayfasını “okuduğunda”, HTML etiketlerini yorumlar ve ilgili biçimlendirmeyi uygular. “<b> Bu biraz kalın bir metin </b>” olarak göründüğünde, <b> ve </b> etiketleri arasındaki her şeyin kalın görünmesi gerektiğini anlar . Tarayıcı ayrıca etiketleri de gizler (<b> ve </b>).

HTML, ,

, ,

    1. ve diğerleri gibi düzinelerce ve düzinelerce etiketle oldukça karmaşık olabilir. Bilgisayarların bunları okumakta hiçbir sıkıntısı yoktur çünkü sadece sözdizimini takip ederler (HTML kuralları) ve etiketlerle eşleşen formatı uygularlar.

Bununla birlikte, etiketler, insanların HTML okumasını ve metnin bilgisayarın oluşturmasından sonra nasıl görüneceğini anlamalarını zorlaştırır. Okuma deneyimi çok fazla olmayan insanlar için bu çok “kullanıcı dostu” değil.

Öte yandan, Markdown “ okunması ve yazılması kolay, mümkün olduğu kadar ” anlamına geliyor . John Gruber ve Aaron Schwartz, 2004’te Markdown’ı neden yarattıklarını açıklıyor ve Gruber’in sözdizimine bir rehber sağlıyorlar. web sitesi .

Kısacası, Markdown, etiketleri HTML’den daha basit olduğu ve web sayfalarını otomatik olarak dönüştürdüğü için web sayfalarının metnini biçimlendirmeyi kolaylaştırır. Bu, bir web sayfası için bir şeyler yazmak için HTML’yi bilmeniz gerekmediği anlamına gelir; çünkü Markdown etiketlerinizi sizin için HTML’ye çevirir.

Tüm olası HTML etiketlerini kapsamaz, ancak en yaygın biçimlendirme seçeneklerini kapsar.

Markdown Nasıl Kullanılır?

Markdown’ı kullanmak için, metninize basit etiketler uygulayın. Örneğin, metni italik olarak biçimlendirmek için, çevresine alt çizgi çizer: _this italikte bir metindir.

Sözdizimi kılavuzundan Markdown biçimlendirmesinin diğer bazı örnekleri :

Başlıkları
# Bu bir H1

## Bu bir H2

###### Bu bir H6

Mermi Noktaları
* Kırmızı
* Yeşil
* Mavi

Numaralı Listeler
1. Kuş
2. McHale
3. Parish

vurgu
* kalın *
_italics_

Markdown * bold * ve _italics_ kodlarını HTML’de etiketine dönüştürür, bu da teoride birçok şekilde yorumlanabilir. Örneğin, etiketini yanıp sönen kırmızı metin olarak yorumlayan bir uygulama oluşturabilirsiniz. Ancak uygulamada hemen hemen her uygulama (her web tarayıcısı dahil), onu * kalın * ve _italik _ olarak yorumlar.

Ayrıca Markdown’ın ( CommonMark ve GitHub Flavored Markdown (GFM) gibi) çeşitleri de vardır, ancak bunlar orijinal Markdown teknik özelliklerine dayanmaktadır. Varyantlar genellikle orijinal Markdown’ın kapsamadığı formatlama etiketlerini ekleyerek standardı genişletir.

Metninizi biçimlendirdikten sonra, bir uygulamanın HTML’ye dönüştürmesi gerekir; bu genellikle otomatik olarak yapılır. Örneğin, GitHub’daki README dosyaları Markdown kullanır ve .DD dosya uzantısına sahip oldukları sürece GitHub bunları yayınlandıklarında otomatik olarak doğru HTML etiketlerine dönüştürür.

Yani, çoğu durumda, bunu kendiniz yapmak zorunda kalmayacaksınız, ancak yaparsanız, bir Markdown aracı mevcut.

Markdown’ı Nerede Kullanabilirsiniz?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Markdown’u GitHub’ta, ayrıca Reddit, StackOverflow ve diğer web sitelerinde de kullanabilirsiniz. Hiç ettiyseniz WhatsApp mesajlarında metni biçimlendirilmiş veya Gevşek konuşmaları bu uygulamaların biçimi metne Markdown etiketlerinin bir (çok küçük) alt kümesini kullandığından, zaten kullandım.

Markdown öğrenmek istiyorsanız, orijinal Markdown sözdizimi rehberine veya üçüncü taraf eğitim sitesine göz atın . Öğrenmesi kolay ve README dosyalarınızı ve Reddit veya StackOverflow yorumlarını başkalarının okuması için kolaylaştıracak.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz