Birçok kanser çeşidinin tedavisi henüz bulunmamış. Net bir çözümü olmayan bu hastalıklar hakkında çalışan Profesörler, teknolojinin gün geçtikçe gelişmesiyle yeni çözüm yöntemlerine fareler üzerinde deney yaparak gerçekleştiriyorlar. Meme kanseri kadınlarda görülen bir kanser çeşididir ve meme kanseri hakkında yeni bir tedavi yöntemi bulundu.

İsviçre’de Profesör Gerhard Christofori tarafından uzman ekibiyle sürdürülen çalışmada belli kanser hücrelerinin uyum yeteneğinden, yani esnekliğinden faydalanarak farelerde meme kanseri hücrelerini, yağ hücrelerine çevirmeyi başardı.

Uzmanlar yaptıkları çalışma sırasında ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından insanlar üzerinden denenerek hazırda bulunan onaylanmış iki tane ilaç karışımının kullandığı belirtildi.

Bu iki ilaç kanser hücrelerinin büyümesi ve yayılmasını engelleyen trametinib ve Tip 2 diyabeti tedavi eden roziglitazon karışımının, kanser hücrelerinin bir kısmının yağ hücrelerine dönüşmesini sağladığı, metastazı da durdurduğunu sonuçlarda belli etmiş oldu.

Kanser Tedavisine Bulunan Çözüm Kullanılacak Mı?

FDA tarafından onaylanan ilaçlar sayesinde araştırmanın yapılması, bilim adamları, başlangıç olarak yürütmüş olduğu çalışmada el etmiş olduğu sonuçlara göre ümit verici olduğunu belirtti. Yani bu çözüm meme kanseri tedavisinde kullanılabilir.

Christofori, ilerleyen zamanlarda devam edecekleri ve yürütülecek olan çalışmalarda bulduklarının doğrulanması ve tedavi yöntemine onay vermesi durumunda tedavinin, primer tümör büyümesini ve aynı zamanda ölümcül metastazların oluşmasını önleyen kanser tedavilerinde uygulanan kimyasal tedavi yani kemoterapiyle birlikte kullanılabileceğini de belirtti.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz