Mesut Özil, sosyal medya aracılığı ile kısa süre önce bir açıklama yapmış ve Doğu Türkistan’daki Müslümanlara yapılanlara karşı Müslüman ülkelerinin sessiz kalmasına tepki göstermişti. Bu bakımdan PES 2020 oyununda Çin sürümlerinde Mesut Özil kaldırıldığı duyuruldu.

Tüm dünyada oynanılan ve kendini kanıtlayan KONAMİ, Mesut Özil ile alakalı bir karar aldı. Mesut Özil, şimdilik Premier League‘in baş takımı olan Arsenal’da forma giyiyordu. Ancak bu futbolcu sosyal medyada ki paylaşımından dolayı Çin sürümlerinde artık bulunmayacak.

Çin futbol federasyonu ise Özil için bir açıklama yaptı. “Mesut Özil’in sosyal medya üzerinden konuyla ilgili yaptığı açıklama fazla sertti. Bu, sporun sevgi ve barış ruhunu bozduğu gibi Çinli futbol severlerin duygularının incinmesine de yol açtı. Yapılan bu açıklamaları uygun bulmuyoruz ve kabul etmiyoruz. Mesut’u affetmiyoruz.”

Arsene Wenger de Mesut Özil’e bu destek verdi

70 yaşında olan deneyimli Arsene Wenger’da Özil’e destek verdi ve herkes ifade özgürlüğüne sahiptir diyerek cümlelerine devam etti.

“Ey Doğu Türkistan. Ümmetin kanayan yarası. Eziyetlere direnen mücahit ve mücahideler topluluğu. Zorla İslam’dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı tek başına mücadele veren şanlı müminler. Kur’anlar yakılıyor, camiler kapatılıyor, medreseler yasaklanıyor, din alimleri birer birer öldürülüyor. Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor. Onların yerine Çinli erkekler ailelere yerleştiriliyor. Bacılar zorla Çinli erkeklerle evlendiriliyor. Tüm bunlara rağmen Ümmeti Muhammed suskun, sesi çıkmıyor. Müslümanlar sahiplenmiyor. Bilmezler mi ki zulme rıza zulümdür. Hz. Ali ne güzel demiş: ‘Zulme engel olamıyorsanız, Onu herkese duyurun!’ Batı medyası ve devletlerinde dahi bu olaylar aylardır, haftalardır gündemde iken Müslüman ülkeler ve medyaları nerede? Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur… Bilmezler mi ki yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu acı günlere dair hatırlayacakları zalimlerin işkenceleri değil, biz Müslüman kardeşlerin sessizliği olacaktır. Ya Rabbi, Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize yardım eyle… Şüphesiz ki Allah; tuzak kuranların en hayırlısıdır.” 

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz