Microsoft Bali projesiyle verilerinizi kontrol etmenizi sağlıyor!

Microsoft’un kısa bir süre önce kullanıcıları ilgilendiren bir çalışmaya daha imza attığı öğrenildi. Elde edilen bilgilere göre, kullanıcı verilerinin gizliliklerini kontrol etmeniz adına bir yeni hizmet çalışmalar başlatılmış.

Geçtiğimiz dönemlerde sizlerin de şahit olduğu gibi birçok teknoloji devi gizlilik sıkıntılarından dolayı başı belaya girmiş durumdayken Microsoft, “Bali” kod adında bir yeni projeyle daha karşımıza çıkıyor. Bu yeni projenin şimdilik özel test aşamasında diyebiliriz. Projenin ise Microsoft Research tarafınca yürütüldüğünü ve çalışmaların henüz daha devam ettiğini belirtelim. Proje kapsamınca Bali web sitesi şimdilik erişime açılmış durumda değil. Ancak son bilgilere göre bir kod vesilesiyle bu siteye giriş yapmak mümkün oluyor. Proje içerisinde yer alan “Hakkında” sayfası üzerinden bir işlev ile bilgi sahibi olmak mümkün.

 

“Kullanıcılar hakkında toplanan tüm verilerin kontrolünü kullanıcılara veren yeni bir kişisel veri deposu… Bu veri deposu, kullanıcıların tüm verileri (ham ve türetilmiş) depolamasını sağlayacak. Bu verileri görselleştirmek, yönetmek, kontrol etmek, paylaşmak ve paraya dönüştürmek mümkün olacak.”

Bali Project’in resmi web sitesi üzerinde yer alan bilgilere göre projenin şuan için daha başında olduğu ve gelişiminin devam ettiği görülüyor. Bunla beraber geliştiricilerin veri toplama ve veri görüntüleme konusunda çalışmalar yaptığı belirtilmiş durumda. Microsoft’un bu şekilde birçok projeye sessiz sedasız imza atmasına pek şaşırmadık. Konu hakkında daha fazla detay geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz