Microsoft firması geçtiğimiz Mayıs ayında kişisel sesli asistanı olan Cortana‘yı rakipleri arasında yer alan iOS ve Android için yayınlayacağını açıklamıştı. Apple’ın Siri asistanı ile aynı mantık içerisinde çalışmakta olan Cortana yalnızca Microsoft’un kendi sistemleri için uzun süredir kullanılabilen bir sesli asistandı. Açıklamaların ardından Cortana’yı beta olarak yayınlayan Microsoft, bugün beta sürecinin sona erdiğini ve Android ile iOS için Cortana’nın hazır olduğunu açıkladı.

Microsoft firmasının resmi blogu üzerinden yapılan sesli kişisel asistan Cortana’nın Android ve iOS platformlarına çıktığını duyurması gündeme bomba gibi düştü. Ayrıca gündemde yer alan diğer haberlere göre, Cyanogen yüklü olan cihazlar da aynı uygulamayı aktif bir şekilde kullanabilecekler.

cortana

iOS ve Android kullanıcılarını oldukça sevindiren bu haber ile birlikte Microsoft Cortana’nın birtakım özelliklerini de tekrar hatırlatmış durumda. Yayınlanan haberde iOS ve Android kullanıcılarının seyahat notlarının Cortana tarafından hatırlatılabileceği, gelen aramaları cevaplamadığınız zaman bu aramaları size bildireceği ve “Hey Cortana” dediğiniz her an size yardımcı olabileceği tekrar hatırlatılmış.

Şimdilik Sadece ABD ve Çin için Aktif

Fakat Cortana şimdilik sadece ABD ve Çin bölgesindeki kullanıcılara sunulmuş durumda. Cortana’nın önümüzdeki günlerde diğer ülkelere ve Türkiye’ye de sunulması bekleniyor. Cortana kullanabilmek için ise iOS 8 ya da Android 4.1.2 veya daha üzeri bir işletim sistemine sahip olmanız gerekiyor.

Türkiye ve diğer ülkeler için “Çok yakında.” açıklamasını yaparak sessizliğe bürünen Microsoft’un önümüzdeki birkaç ay içerisinde bu hizmeti sunması bekleniyor.

Kaynak: phonearena

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz