Microsoft’un dijital asistanı olan Cortana yakında kullanıcılara sunulacak. Tıpkı iOS için Siri ve Android için Google Now gibi Microsoft da Cortana adlı dijital asistanıyla gruba katılacak.

Microsoft diğer platformların seçtiği yoldan farklı olarak Cortana dijital asistanı hem iOS hem de Android işletim sistemlerine bağımsız bir uygulama olarak getirmeyi planlıyor. Microsoft Cortana’nın diğer işletim sistemlerine getirileceği bilgisini verse de Reuters, bağımsız uygulamanın iOS ve Android ile çalışan tüm telefonlara ve tabletlere geleceği haberini paylaştı.

Microsoft şu anda asistanı bu yıl çıkması beklenen Windows 10 içinde tasarlıyor.

cortana-windows-phone-

Microsoft Research yöneticisi Eric Horvitz, bu yıl Cortana için çok büyük bir çıkış yapmayı planladıklarını söyledi.

E-postaları okuyabilen ve anlayabilen türde bir teknoloji şu an üstünde çalıştığımız Cortana’nın çıkışında esas noktayı belirleyecek. Çıkışın Sonbahar dönemine denk geleceğini tahmin ediyoruz.

Microsoft şu anda dijital asistanının çok daha gelişmiş bir sürümü üstünde çalışıyor. Projenin kod adı Einstein. Bu sistem yapay zekadan verileri topluyor. Geliştiriciler bu asistanın farkındalığını ve onun daha çok görevi işleyebilme yeteneğini artırıyorlar.

Microsoft uygulamalarını her cihazda çalışabilecek şekilde geliştirmek istiyor. Çünkü şirket her cihaza kısmen hakim olmak istiyor. Özellikle yazılımının köklerini her cihaza salmak istiyor. Bu da şirketin kısmen değişikliğe gittiğini ve her işletim sisteminde çalışan uygulama ve hizmet üretmeye başladığını gösteriyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz