Microsoft, yeni çıkaracağı Windows Phone akıllı telefonlarda Google’ı varsayılan arama motoru olarak ayarlama seçeneğini kaldırdı. Bununla birlikte Google’ı varsayılan arama motoru olarak ayarlama seçeneği Nokia’nın çoğu Lumia cihazlarında hâlâ mevcut. Bu da Windows Phone 8.0 platformunda Internet Explorer’da yer alan gelişmiş ayarlar sayesinde bulunmakta.

Microsoft, Nisan ayında Nokia’nın telefon üretim bölümünü almıştı. Şirketin ilk akıllı telefonları olan Lumia 630 ve Lumia 930 Windows Phone 8.1 platformu ile gelecek ve bu cihazlarda Google arama motorunu varsayılan olarak ayarla seçeneği bulunmayacak.

Bing’e Ayarlanmış Bir Fiziksel Arama Butonu

Microsoft, Windows Phone kullanıcılarına, varsayılan olarak Bing’e ayarlanmış fiziksel arama butonunun davranışını değiştirme iznini hiç vermedi. Fakat Internet Explorer kullanıcıları bunu varsayılan olarak Bing’i kullanmak yerine, adres çubuğunda Google ile arama yapmak için ayarlayabiliyorlardı.

nokia lumia google

Telefon üreticilerinin ve operatörlerin bir bakıma kendi cihazlarında varsayılan olarak ayarlanacak arama motorunu seçme yetkileri bulunabilir. Nokia da daha önce Windows Phone kullanıcılarına kendi cihazlarında Google’ı varsayılan arama motoru olarak ayarlama seçeneğini sunmuştu. Mevcut Lumia telefonlar ve hatta Windows Phone 8.1 güncellemesi alanlar bile böyle bir değişiklikten etkilenmemiş görünüyorlar. Google şu anda, telefon üreticilerinin Google’ın arama motorunu Android telefonlarda varsayılan olarak ayarlamak zorunda kaldığını savunan bir davanın sonuçlanması için uğraşıyor. Bununla birlikte Google Android kullanıcılarına Chrome için Ask, Bing ve Yahoo arama motorlarından herhangi birini varsayılan olarak ayarlama seçeneği de sunuyor. Apple da Safari tarayıcısında Google, Yahoo ve Bing arama motorları seçeneklerini sıralıyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz