Microsoft, uzun süredir beklenen atağını gerçekleştirdi ve Nokia’nın en önemli bölümünü yani Nokia Cihazlar ve Servisler Bölümünü satın aldı. Önümüzdeki yılın ilk yarısında herhangi bir sorun çıkmaması halinde tamamlanacak olan satın alma işlemi Microsoft’un gelecek planlarının bir parçası. Zira Steve Ballmer’ın emekli olacağının açıklanmasıyla birlikte iyice ortaya çıkan “cihaz üreten bir şirket” olma hedefini hatırlayacak olursak Nokia gibi değerli bir oyuncunun Microsoft kadrosuna katılmasının önemini de hatırlamış oluruz.

Toplamda 5.44 milyar Euro’ya mâl olacak olan satın alma işleminde ödeme nakit yapılacak. Nokia’nın önde gelen yöneticilerinin onay vermeleri halinde 2014 yılının başlarında tamamlanacak olan satın alma işleminde aynı zamanda Nokia’nın patentlerinin ve lisanslarının da Microsoft’a aktarılması sağlanacak.

nokia ve microsoft

2011 yılında Nokia Lumia akıllı telefonların varlığı resmen açıklandığında, bu ürünlerin Microsoft ile gerçekleşen anlaşma doğrultusunda Windows Phone 8 işletim sistemini kullanacakları belirtilmişti. Android ve iOS ürünlerin hâkim olduğu pazarda ilk başlarda Nokia’ya pek şans tanınmasa da özellikle son 1 yılda yaşanan olumlu ivme ile birlikte Nokia adeta yeniden doğdu. İşin daha çok yazılım kısmındaki rolü bu durumdan memnuniyet duyan Microsoft akıllı telefon ve tablet pazarında uzakta duran bir oyuncu olmak istemediğini defalarca işaret etmişti. Nihayet bu hamleyle birlikte Microsoft’u çok daha hâkim ve etkin bir şekilde görebileceğiz.

Nokia CEO’su Stephen Elop, kuşkusuz bu sürecin yaşanmasında ve Nokia’nın yeniden doğmasında en büyük pay sahiplerinden biri. Kendisi bu satın alma işlemiyle birlikte Microsoft’ta cihazlardan sorumlu olacak. O zamana kadar da Cihazlar ve Servisler Bölümünde başkan yardımcılığı yapacak.

Son olarak bu satın alma işlemiyle birlikte Nokia’nın neredeyse tüm çalışanlarının Microsoft’a aktarılacağını belirtelim. Yaklaşık 32 bin kadar çalışan Microsoft’a kaydırılacak. Tüm bunlara karşın Nokia markası olduğu gibi korunacak ve marka üzerinde kısa vadede radikal değişikliler yapılmayacak.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz